Google arabaları ikiledi

Google’ın otonom otomobil şirketi olan Waymo tamamen kendi kendine yolculuk edebilen ve şoföre gerek duymayan yeni aracı Fiat Chrysler Minivan modelini görücüye çıkardı.

Dunya Tekno Trend - - HAFTANIN ÜRÜNLERİ -

Bir süre önce Google şirketler grubunun çatısı Alphabet adı ile isimlendirilmiş ve Google dahil olmak üzere pek çok farklı alanda faaliyet gösteren şirketler bu grup çatısı altında yeniden organize edilmişlerdi. Google’ın uzun süredir otonom araçlar üzerinde çalışan şirketi Way- mo’nun CEO’su John Krafcik geçtiğimiz günlerde bir blog yazısı yayınlayarak Mayıs 2016 tarihinden bu yana Fiat Chrysler ile birlikte üzerinde çalıştıkları otonom minivan aracın görsel- lerini paylaştı. Chrysler Pacifica Hybrid modelinin değiştirilmiş bir versiyonu olan bu otonom araçtan şu anda 100 tane üretilmiş durumda ve Google bu araçları 2017 yılı boyunca yollarda test edecek.

Gelişmiş yazılımsal özelliklere sahip

Üzerindeki üç boyutlu alıcısı ile bir polis arabasını andıran otomobil sadece donanımsal değil çok gelişmiş yazılımsal özellikleri ile de dikkati çekiyor. Waymo bu aracı her ne kadar sokaklara yeni çıkartarak test edecek olsa da aslında uzun süredir Austin, Texas ve Phoenix gibi şehirlerde diğer otonom araçlarını test etmeye devam ediyordu. Waymo minivan tarzı bir otomobili otonom hale getirerek her türlü aile, grup ve iş amaçlı hizmetler için bu araçların kullanılmasını hedefliyor. Özellikle bu tip bir araç otonom ticari taksilerin kullanılması ve yaygınlaşması için çekici bir alternatif olabilir.

Waymo tarafından daha önce üretilen otonom araçlar iki kişilik kompakt modellerden oluşuyordu. Test aşamaları başarıyla tamamlanan bu araçlardan sonra ticari satış için aile kullanımına uygun araçların gelmesi zaten beklenen bir durumdu. Yeni minivan modeli haricinde Waymo aynı zamanda iki düzine Lexus SUV da satın alarak otonom projeler için kullanmaya başladı.

Otonom araçlar konusunda birçok otomobil üreticisi çalışmalar yapıyor olsa da, bu konuda Tesla ve Google önderlik etmeye devam ediyor. Tesla otopilotu şu ana kadar 70 binden daha fazla araçta aktif olarak kullanılıyor. Yarı otonom olarak isimlendirilen bu sistemde şoförler aracın kontrolünü otomobile bırakabiliyorlar ancak tüm yolculuğu otonom olarak gerçekleştiremiyorlar. Tesla’nın otomobilleri bu güne kadar 780 milyon milden daha fazla yol kat etti ve firmaya muazzam büyüklükte veri sağlanmış oldu. Google’un kendi kendine hareket edebilen araç sayısı ise şu ana kadar 60 adetti. Bu 60 araçtan elde edilen veri miktarı ise 1 milyon millik bir yolculuktan oluşuyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki 2020 yılına geldiğimizde tüm dünyada 10 milyondan daha fazla otonom araç olacak. Yine aynı tahminlere göre 2030 yılında piyasaya sürülen araçların %15’i tamamen otonom olacak.

Bu otonom araçtan şu anda 100 tane üretilmiş durumda ve Google bu araçları 2017 yılı boyunca yollarda test edecek. Yapılan araştırmalara göre 2020 yılına geldiğimizde tüm dünyada 10 milyondan daha fazla otonom araç olacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.