Dijital dünyada yeni para biriminin adı: Veri

Dunya Tekno Trend - - GELECEK LABORATUVARI -

Veri depolama ve yönetimi alanında dünyanın önde gelen şirketlerinden NetApp'ın Teknolojiden Sorumlu Yöneticisi (CTO) Mark Bregman, 2017 yılı ve sonrasında dünyayı etkileyecek teknolojiler ile ilgili çarpıcı bilgiler verdi. Bulut ekosisteminin, adeta bir bitpazarı gibi herkesi bir araya getirdiğini ve bu sayede inovasyonların önünün açıldığını belirten Bregman'a göre bu pazarın para birimi ise artık veri. Bu değişim nedeniyle bugünün niş çözümlerinin geleceğin ana akımına dönüşeceğine dikkat çeken Bregman, flaş teknolojisinin bu devrimde üstlendiği önemli rolünü devam ettireceğini de söyledi. Bregman’ın yorumları şöyle:

"Verinin kendisi ticarettir" mantığı

“Günümüzün dijital ekonomisinin neden olduğu veri patlaması iş dünyasını kökten değiştirdi. Daha önce veriler ile ticaret yapmanın yerini yavaş yavaş verinin kendisi ticarettir mantığı alıyor. Başarı için verinin bu denli önemli hale gelmesi de veriyi dijital çağın yeni para birimi haline getirdi. Veri ayrıca iş modellerinden teknolojiye ve kullanıcı beklentilerine kadar kurumsal hayatın birçok alanında değişimi yaratacak potansiyele de sahiptir. Bu anlamda Uber ve Airbnb gibi yeni şirketlerin ortaya çıktığına şahit olduk. İşin daha da ilginç hale gelen kısmı ise kurumların daha önce toplamayı düşünmediği yeni veri tiplerinin de ortaya çıkmış olması.”

Bulut, bir bitpazarı gibi herkesi bir araya getiriyor

“Verilere odaklanmak, sunulan servislerin her çeşit kritik sorunu çözecek şekilde bir arada çalışmasını sağlayan bir evreni de gerekli kılıyor. Bunun için de platformlara destek verilmesi ve bu destekleri sunacak servis sağlayıcı ile geliştiricilerden oluşan bir ekosistem gerekiyor. Buna en güzel örnek olarak Amazon Web Services verilebilir. Bu tarz platformlar iyi bir 'bitpazarı' gibi verimli bir döngü de yarattı: İnsanlar satın almak için buraya gidiyor, çünkü insanlar ürünlerini burada satıyor. Satıcılar ürünlerini satmak için buraya gidiyor, çünkü alıcılar ürün almak için burada bulunuyor.”

Bugünün niş çözümleri geleceğin ana akımına dönüşecek

“Tüm bu değişimler, nihayetinde yeni teknolojilerin hüküm sürdüğü bir döneme bizleri götürüyor, özellikle yeni uygulama paradigmaları formunda. Bu değişimi günümüzün DevOps hareketlerinde ortaya çıktığını görüyoruz. Bu nedenle artık mikro servislere, açık kaynaklara ve konteynerleştirmeye dayalı kompozisyonel programlama ortaya çıktı. Şu an için tüm bunlar niş çözümler olarak görülüyor ancak inovasyonun hızı, rekabette daha hayati bir silaha dönüştükçe bu çözümler hızla ana akım haline gelecek.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.