Müşteri, güvenlik ve teknoloji döngüsünde gelişme devam edecek!

Ödeme sistemleri noktasında kendileri için güvenlik ve regülasyonların çok önemli olduğunu belirten Cardtek Payment Solutions Genel Müdürü Ahmet Akgün, güvenlik endişesinin hep olacağını söylüyor ve ekliyor: “Müşteri davranışı, güvenlik ve teknoloji birbi

Dunya Tekno Trend - - TEKNOLOJİ GÜNDEMİ - DERYA COŞKUN SAYIN derya.coskun@dunya.com

Finansal teknolojiler alanında sunduğu çözümlerle tanınan Cardtek, 2001 yılında SmartSoft olarak kurulmasının ardından bugüne kadar önde gelen birçok kuruma hizmet üretti. Son olarak, yeni hissedarları MV Holding ve Revo Capital'in yatırımları ile küresel bir marka olma yolunda ilerleyen Cardtek, 5 yıl içerisinde finansal teknolojiler alanında dünyanın ilk 10 şirketinden biri olmayı hedefliyor.

Yurtdışı açılımı noktasında kendilerine yeni kanallar açacak, bir anlamda dünyanın Cardtek’ini oluşturacak iş ortaklarını seçmek istediklerini söyleyen Cardtek Payment Solutions Genel Müdürü Ahmet Akgün, Revo Capital -MV Holding yatırımlarını şöyle anlatıyor: “Böyle bir ekip ve iş ortağında en mekanik parametre elbette ‘nakit.’ Bunun yanında beş yıl sonra da sizinle aynı hayalleri taşıyacak bir ekibin varlığı çok önemli. Sizin bugününüzü görüp yarınınıza inanmaları gerekiyor. Ekibin doku uyumu, aynı dili konuşuyor olmak ve her şeyden önemlisi sizi beş yıl sonraya taşırken aranızdaki uyum çok kritik. Biz bu noktada, en uygun adayı bulduğumuzu düşünüyoruz.”

2015 yılında yüzde 48 oranında büyüme kaydeden şirketlerinin, Revo Capital’ın ve MV Holding’in yaptı-

ğı yatırımla yurtdışı büyüme faaliyetlerine hız verdiğini anlatan Akgün, Türkiye’de en iyi finanse edilen teknoloji start-up’ı olduklarını, global planlarını hayata geçirebilmek için de bu yatırımın çok önemli olduğunu kaydediyor. Ödeme sistemlerinde sunulan çözümlerin Türkiye’de iki firma, dünyada ise 10-15 firma tarafından sunulduğunu belirten Akgün, Türkiye’nin bu hizmetleri öncesinde yurtdışından satın aldığını, şu anda ise tamamen yerli üretildiğini anlatıyor. Akgün, “Ödeme sistemleri altyapılarını Türkiye’de yerli ve kaliteli üretim noktasına getirdik. Bu-

nun da sektöre önemli artılar kattığına inanıyoruz. Cardtek misyon olarak bunu başardı ve en büyük kazancı da bu oldu” diye konuşuyor.

“15’in üzerinde projemiz AB tarafından onaylandı”

Ahmet Akgün, bugün finans kurumları, ödeme servisi sağlayıcıları, telekom operatörleri, kişiselleştirme büroları, perakendeciler, terminal ve kart satıcıları ile toplu taşıma işletmeleri de dâhil olmak üzere 25 ülkede 150’yi aşkın müşteriye uçtan uca ödeme sistemleri çözümleri sunduklarını söylüyor ve ekliyor: “EMV alanındaki 15 yılı aşan tecrübemiz ve Kart Yönetimi, Sahtecilik ve Risk Yönetimi, Ödeme Sistemleri Operasyon Hizmetleri ve Donanım çözümleri ile müşterilerimizin güvenle çalışmasını sağlıyoruz. Pazarda öncü bir rol oynuyoruz.”

Ar-Ge tarafında da çalışmalarının olduğunu hatırlatan Akgün, Ar-Ge merkezlerinin İstanbul’da olduğunu, çalışmalarını tekno kentlerde yürüttüklerini belir- tiyor. “Yapılan Ar- Ge projelerini TÜBİTAK onayına sunuyoruz, patent başvurularında bulunuyoruz. Avrupa Birliği tarafında EUREKA çatısı altındaki ITEA, Celtic plus, EUROGIA2020 kümelerinde konsorsiyumlara partner, projenin koordinatörü olarak ya da ulusal koordinatör olarak giriyoruz, bu kümelerden label alan projelere ortak oluyoruz” diyen Ahmet Akgün, bugüne kadar 15’in üzerinde projelerinin AB tarafından onaylandığını, 30’un üzerinde projenin de TÜBİTAK’tan onay aldığını ifade ediyor. Akgün, “2015 yılında EUROGIA’nın yönetim kuruluna girdik ve EUREKA çatısı altında aktifiz. Bu yıl bizi gururlandıran bir gelişme daha oldu; EMEA Sales& Marketing EVP’miz Sinem Altuncu ise 2016 yılında EUROGIA Chairwoman seçildi” diyor.

“Güvenlik endişesi bitmeyecek!”

Son olarak, ödeme sistemlerindeki güvenlik noktasına da değinen Akgün, süregelen güvenlik endişesinin dünyada hep olduğunu ve hiç bitmeyeceğini ifade ediyor. Akgün şöyle devam ediyor: “Müşteri davranışı, güvenlik ve teknoloji birbiriyle etkileşim içinde olan bir sinerji olacak. Şu anda, bu döngü içerisinde gelişiyoruz. Kartlarda güvenlik açıkları 2000’li yılların başında yaşanıyordu. Türkiye’de BDDK kart verileri konusunda denetler hale geldi. Biz de ödeme sistemlerini sürekli geliştirirken veri güvenliği noktasında da inovasyon yapıyoruz.”

Cardtek Payment Solutions Genel Müdürü Ahmet Akgün

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.