Girişimciye 450 liraya ofis imkanı

İTÜ Arı Teknokent'in yeni girişimcilik merkezi İTÜ Magnet pazartesi kapılarını açıyor. Magnet'te girişimciye 450 liraya tam donanımlı ofis imkanı sunuluyor.

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - SELENAY YAĞCI selenay.yagci@dunya.com

İTÜ Arı Teknokent, girişimciler için kuluçka merkezi olan Çekirdek'in üst modelini hayata geçirdi.

'İleri Aşama Girişimcilik Merkezi' olarak tasarlanan İTÜ Magnet, fikrini ürüne dönüştürebilmiş ileri aşama girişimcilerin ve startup’ların büyüme süreçlerinde onlara fayda sağlayacak hizmetleri ve ortamı sunmayı hedefliyor. Ayrıca startup’ların ve girişimcilerin ihtiyaç duyacağı uzmanları ve yatırımcıları tek merkezde buluşturacak. İTÜ Magnet’in ekosistem oyuncularını bir araya getiren, ortaya çıkan sinerji ile işbirliklerine imkan tanıyan ve Türkiye’den dünyaya açılacak yeni teknolojilerin gelişimine katkıda bulunan “girişimcilik ekosisteminin çekim merkezi” olması amaçlanıyor.

Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nde bulunan İTÜ Magnet, İstanbul’daki iş dünyasının ve Teknokent içerisindeki teknoloji şirketlerinin merkezindeki konumu, İTÜ’nün köklü geçmişinden gelen bilgi birikimi, laboratuvar imkanları, konforlu çalışma ortamı ve sunduğu pek çok yenilikçi hizmet ile fiziksel bir ortak çalışma alanından fazlasını sunuyor.

Ürün satın almak isteyen şirketleri girişimcilerle buluşturucak

Çekirdek'te girişimleri şirketleştirdiklerini belirten İTÜ Arı Teknokent Genel Müdürü Kenan Çolpan, Magnet'te ise şirketleri büyütmeye çalışacaklarını, vurguladı. Magnet'in için doldurmak gibi kaygıları olmadığının altını çizen Çolpan, önemli olanın iyi girişimlerle yatırımcıları ve girişimcilerden ürün satın almak isteyen şirketleri bir araya getirmek olduğunu dile getirdi. Bazı şirketlerin Magnet'e gelerek girşimcilerin ürünlerinden hangilerini alabileceklerine bakacağını bazılarının ise ihtiyaçlarını söyleyebileceğini belirten Çolpan, girişimcilerin burada becerilerini göreceğini kaydetti.

Girişimcileri parlatırken doğru finansçıları oyuna sokacak

Melek yatırımcılık ve Venture Capital alanında çok yoğun ilginin oluştuğunu dile getiren Çolpan, "Türkiye'de hep altını çiziyoruz. En önemli eksiklik "access to finance" hikayesi- nin oluşmaması... Mini Angel'lar- Angel'lar- super Angel'lar bu halka henüz oluşmadı. Biz finans halkaları da yatırım yapacak starup görmediğini söylüyor. Yumurta tavuk ilişkisi. Biz burada bir yandan girişimcileri parlatmaya hem de bir yandan doğru finansçıları oyuna sokmaya çalışıyoruz" diye konuştu. Çolpan, girişimcilik ve inovasyonda var olduklarını belirterek, "Asıl görevimiz kültür ekmek, eğer kültüre ekebilirsek, örnek olabilirsek başarırız" dedi. Çolpan, girişimci seçerken özellikle pazarda potansiyeli olup olmaması, pazarın büyüklüğü, patentli ürünü olup olmadğıne ve fatura kesebiliyor olmasına baktıklarını vurguladı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.