Teknolojinin gayrimenkul sektörüne en önemli 6 etkisi

Dunya Tekno Trend - - GELECEK LABORATUVARI -

Teknoloji iş dünyası ve endüstrinin her alanında değişim için katalizör olmayı sürdürüyor. Gayrimenkul sektörü daha birebir insan ilişkisi üzerine kurulu olması nedeniyle, tüm dünyadaki gelişmeleri daha geriden izliyor. Otomasyon, dijitalleşme, algoritmalar ve yapay zeka gibi teknolojik çözümlerin kullanımı sektörde yeterince yaygın değil. Gayrimenkul danışmanlık şirketi Cushman & Wakefield’ın Yönetici Ortağı Tuğra Gönden, teknolojinin gayrimenkul sektöründe iş ve iç süreçlerini etkileyen alanlarını şöyle sıralıyor:

Sahip olmak yerine paylaşmak anlam kazanıyor

1. VERİ:

Diğer tüm sektörlerde olduğu gibi gayrimenkul sektöründe de tüm kararların temeli veri. Ev almak, ofis taşımak, gayrimenkule yatırım yapmak gibi kişilerin ve şirketlerin karar süreçlerinde, teknoloji aracılığıyla kolay toplanan ve ulaşılan çok kapsamlı verilerin yorumlanması, başarılı yatırımları tetikliyor.

Teknoloji sayesinde veri ve bilgilerin yayılması, birçok pazarda çok kısa sürede şeffaflığın artmasına neden oldu. Katma değerli emsal, sıralama ve endeks gibi veriler sunan emlak sitesi ve benzer platformların katkısıyla birlikte şeffaflığın arttığını ve pazar dinamiklerinin hızla değiştiğini gözlemledik. 2. ŞEFFAFLIK: 3. VERİMLİLİK VE HIZ:

Gayrimenkul değerleme çalışmasının en yoğun bölümü emsallerin toplanması ve rafine edilmesidir ve bu kendini tekrarlayan bir süreçtir. Gayrimenkul pazarlama ise basitleştirdiğinizde bilgi ve mesajların doğru hedef kitleye ulaştırılma sürecidir. Ve bu sürecin teknoloji kullanımıyla pratikleştirilmesi, idari ve destek süreçleri için ayrılan insan kaynağının asgari seviyeye indirilmesini sağlarken, sektör çalışanlarının asıl işlerine odaklanmalarını yani daha verimli katma değer üretmelerini sağlar.

Gayrimenkul pazarlaması açısından oldukça önemli bir unsur olan kitlelere ulaşım, teknoloji sayesinde, büyük veri, algoritma ve yapay zeka ile amaca uygun kitlelere nokta atışı yöntemi ile ulaşmakta kolayca mümkün oluyor. 4. ERİŞİM VE İLETİŞİM: 5. PAYLAŞIM:

Bir şeye sahip olmak veya kiralamak yerine o şeyi paylaşımlı kullanmak gittikçe önem kazanıyor. Gayrimenkul özelinde bunun en önemli örnekleri Airbnb ve “office as a service” yani ofisleri hizmet olarak alma kavramı hızlıca gelişiyor.

Meslek grupları çalışanları, teknolojiyi iş yapış biçimlerine entegre ederek, sadece aracı olmaktan ziyade katma değer sağlayan, doğru yorum ve yönlendirme yapabilen güvenilir danışman haline gelmeliler. 6. İŞ GÜCÜ:

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.