500 İstanbul, girişimlere küresel vizyon kazandıracak

Bölgenin üssü olmaya çalışmanın Türkiye için küçük bir hedef olduğunu savunan 500 İstanbul Yönetici Ortağı Rina Onur Şirinoğlu, girişimcilere küresel vizyon kazandıracaklarını belirtti.

Dunya Tekno Trend - - ARAŞTIRMA- GELİŞTİRME - SELENAY YAĞCI selenay.yagci@dunya.com

Türkiye’nin ilk Silikon Vadisi merkezli girişim sermayesi fonu olan 500 İstanbul, geçen yıl temmuz ayından bu yana faaliyet gösteriyor. Dünyada 50’den fazla ülkede yatırımı bulunan 500 Startups ağı altında yer alıyor. Aynı zamanda bölgedeki ilk ve tek global erken aşama yatırım fonu olan 500 İstanbul, küresel başarılara Türk girişimci damgası vurmayı hedefliyor. Yatırımcıları arasında Türkiye’nin önde gelen holdingleri, yatırım firmaları ve iş insanları bulunuyor.

Tüm bölgedeki yatırım fırsatlarına erişim sağlayan geniş ağı sayesinde, bölgedeki yabancı ve kurumsal yatırımcı açığını kapatmaya da yardımcı olduklarını dile getiren 500 İstanbul Yönetici Ortağı Rina Onur Şirinoğlu, bilgi birikimi, markalarıyla kısa süre içinde en çok tercih edilen yatırımcılar arasına girmeyi başardıklarını vurguladı.

Bölgenin üssü olmaya çalışmanın Türkiye için küçük bir hedef olduğunu savunan Şirinoğlu, "Bölge derken hangi bölgeyi kastettiğimizi de netleştirmemiz lazım. Tel Aviv gibi küçücük bir şehir bile, Silikon Vadisi’nden sonra, NASDAQ’da halka açılan veya değeri 1 milyar dolar üzerinde olan teknoloji şirketi üretme alanında dünya listelerinde yer etmiş bir yer. Yaptıkları en önemli şeylerden biri ise, özellikle savunma sanayii için geliştirilmiş teknik değer ve yeteneğin, birçok farklı ve küresel ticari alana kaydırılması. 80 milyon değil, 7,4 milyar insanı hedeflersek olduğumuz noktadan çok daha ilerisine sıçramamız mümkün. Girşimcilerin küresel vizyona ihtiyacı var. Kazandıracağız" diye konuştu.

Dünyada en hızlı büyüyen ve dünyanın birçok ülkesine en yüksek oranda istihdam sağlayacak ekosistemlerden birinin girişimcilik olduğunu hatırlatan Şirinoğlu, "Küresel skalada, teknolojik gelişimleri, yeni yatırımları ve yeni şirketleri takip etmeyen her endüstri, önümüzdeki 5-10 yılda zarf içerisinde rakiplerinin gerisinde kalacak. Bu özellikle finans, enerji ve sağlık sektörü için geçerli. Ekosistem özellikle Batı’da o kadar büyük bir hızla ilerliyor ki dünyanın en büyük finansal kuruluşları ve yatırımcıları, önceleri “alternatif yatırım” olarak görülen girişim sermayesi fon yatırımları ve startup yatırımlarının toplam portföy içerisindeki oranlarını her yıl büyük oranda artırıyorlar" diye konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.