Sürdürülebilir gelecek için Ar-Ge ile kimya yaratıyor

Ar-Ge çalışmalarının BASF için hayati önem taşıdığını belirten BASF Türk CEO’su Buğra Kavuncu, sürdürülebilir bir gelecek için kimya yaratmayı kurum felsefesi olarak benimsediklerini söyledi.

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - SELENAY YAĞCI selenay.yagci@dunya.com

BASF’nin bugün dünyadaki en yenilikçi şirketlerden biri olmasını sağlayan inovasyon yolculuğu aslında 150 yılı aşkın bir süre önce başladı. Kuruluşundan sadece 3 yıl sonra boya uzmanı Heinrich Caro ve bir araştırma yöneticisi BASF'de çalışmaya başladı ve bundan kısa bir süre sonra da BASF ilk patentini aldı.

Ar- Ge çalışmalarının BASF için hayati önem taşıdığını belirten BASF Türk CEO’su Buğra Kavuncu, sürdürü- lebilir bir gelecek için kimya yaratmayı kurum felsefesi olarak benimsediklerini söyledi. Kavuncu, "Bu doğrultuda Ar- Ge, sadece var olan ürünlerinin inovasyonu ve yeni ürünlerin yaratılması anlamında değil, aynı zamanda sürdürülebilirlik açısından da önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Tüm dünyada; doğal kaynakların korunması, sağlıklı su ve gıda tüketimi, hastalıklardan korunma gibi birçok konuda sosyal sorumluluk faaliyetleri yürüten BASF, tüm bu operasyonlarını Ar- Ge çalışmaları sonucunda geliştirerek ihtiyaç içindeki coğrafyalara ve insanlara fayda sağlıyor" diye konuştu. Araştırmaların odağını, gelecekte kimya te- melli inovasyonların kilit rol oynayacağı başlıca üç alan oluşturduğunu söyleyen Kavuncu bunları şöyle sıraladı: “Doğal Kaynaklar, çevre, iklim, beslenme ve yaşam kalitesi. Hammadde değişimi, materyal sistemleri, nanoteknoloji ve beyaz biyo-teknoloji ise bu alanlara teknolojik temel sağlıyor."

Akıllı ambalajlama konusunda en çevreci çözümler

BASF’nin geliştirdiği inovatif ürünlere birçok örnek vermek mümkün… Bugünlerde gıda ambalajı için neredeyse gıda üretimiyle eşit araştırma ve geliştirme yapılırken, bu alanda gerçekleştirilen inovasyonlar ve ileri teknoloji çözümleri sayesinde karton, film ve şişeler gıdaların tazeliğini korumasını sağlıyor. Böylece gıda üretimi daha verimli ve güvenli hale getiriliyor. BASF, uzun yıllardır gerçekleştirdiği inovasyonlarla akıllı ambalajlama konusunda en çevreci çözümleri geliştirmeye devam ediyor. BASF, içecek kartonları ve yiyecek kaplarını da artık kısmen yenilenebilir hammaddelerin bileşimiyle oluşturulan biyobozunur plastiklerden üretiyor. BASF’nin ürettiği bu ambalajlar kullanıldıktan sonra diğer gıda atıklarıyla birlikte çevreye zarar vermeden değerlendirilebiliyor.

Kavuncu: AR-GE departmanımız su çözümleri, mobilite için piller ve fonksiyonel bitki koruma gibi büyüme hedeflenen sahalara odaklanıyor.

Buğra Kavuncu

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.