ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER:

Dunya Tekno Trend - - İŞ DÜNYASINDA EĞİLİMLER -

Kriz koşullarında alınan klasik önlemler bugün de alındı: Tur operatörlerine ve havayolu şirketlerine getirdikleri turist ve kaldırdıkları uçak başına göre destek verildi. Bu önemli ama eksik uygulama. Çağın eğilimlerine de uymuyor. Örneğin Antalya gibi dünyanın en önemli "sejour tatil destinasyonu"na Avrupa'nın belli başlı noktalarından doğrudan seferler yok.

THY İspanyanın Barselona'sı Malaga'sı, Sicalya, Malta gibi tatil destinasyonlara her gün bir ya da daha fazla direkt uçuş yaparken, Avrupa'nın belli başlı merkezlerinden Antalya'ya direk sefer yapmıyor. Global iddiası olan THY için çok önemli kayıp... Hükümet hava yolu şirketleri ve tur operatörlerine verdiği teşvikleri yeni hatlar açılmasına da verilmeli. Antalya ve Dalaman gibi önemli merkezlere doğrudan erişilebilirlik artırılmalı.

Dünyada bir başka eğilim tatil sürelerinin kısalıp sıklığının artması. 3-4 günlük kaçışlar, uzatılmış hafta sonu tatilleri talebi artıyor. Buna göre vaziyet almak gerekir. Kriz koşulları günübirlik hareket etmeye ve karar vermeye çok açık ve uygun bir tatilci kesimi yarattı. Mayıs ayında Antalya ya da Bodrum’a gelmek isteyen bir Batılı turistin, tatil süresi 3-4 günse, gelme şansı yok. Bu fiili durumu dikkate alan çözümler üretilmeli.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.