Selfie fotoğraflar gerçekte ne anlama geliyor?

Türkçeye özçekim olarak çevrilen Selfie fotoğrafların tarihi aslında çok yeni değil. Ama hızla bağımlılık yapan bu modanın artık arkasında başka bir anlam olabilir mi?

Dunya Tekno Trend - - TEKNOLOJİ GÜNDEMİ - MURAT YILDIZ murat.yildiz@dunya.com

Selfie ya da tam Türkçesi ile öz çekim, sosyal ağlardaki en büyük çılgınlık. Şimdilerde tüm akıllı telefonlarda selfi içn bir ön kamera bulunuyor. Hatta bu kameralar geniş açılı, sese ve harekete duyarlı özellikleri sayesinde daha fazla öz çekim dostu olmaya başladılar. Aslında akıllı telefonlara ön kamera gelmeden önce, arka kameranın hemen yanında bulunan dış bükey ayna sayesinde ilk öz çekim fotoğraflarımızı çekmeye başlamıştık. Eğer halen eski telefonunuzu saklıyorsanız, kameranın yanındaki bu aynaya bir de bu gözle bakın.

Tüm bunlara rağmen selfie’lerin tarihi çok çok daha eskiye uzanıyor. İlk selfie'yi kim çekti bilmiyoruz ama Hoolywood filmlerinde bol bol rastlamak mümkün. Hatta bazı filmlerin kapak resimleri bile selfie'den oluşuyor. Örneğin 1991 yapımı olan Thelma & Louise filminin kapağı. Diğer örneklerden hatırda kalanlar ise, Mr Bean karakterinde Rowan Atkinson’un her filmde kendi fotoğrafını çekmesi ve Rat Race filminde ünlülerle fotoğraf çektiren Whoopi Godlberg. Tarihteki ilk selfie'nin ise Robert Cornelius’un 1839’daki kendi portresi olduğundan eminiz. Ancak makineyi tek elle tutmamış ve arka planda herhangi bir objenin olmaması bu konuyu biraz muallak kılıyor.

Selfie bir fotoğraftan fazlası

İnsanların kendi fotoğraflarını çekme çılgınlığı öte yandan yalnızca bir moda olarak kalmıyor. Sony Mobile ve gelecek bilimci Dr. Ian Pearson işbirliği ile hazırlanan Selfie raporunda çarpıcı sonuçlar var. Rapora göre, ‘selfie’ler’ geçici bir hevesten teknolojik bir fenomene dönüşürken, akıllı telefon kameraları ile çekilen bu fotoğraflar çok sayıda sektörde dijital dönüşümü tetikleyebilir. Birleşik Krallık, Almanya, Fransa ve İspanya’daki 6 bin 500 Avrupalı tüketicinin katılımıyla gerçekleştirilen bir ankete dayanan rapor ve rapora eşlik eden araştırma, tüketicilerin cep telefonu kamerası fotoğrafçılığında ‘çok sayıda potansiyel uygulamaya’ açık olduğunu ortaya koyuyor.

Sonuçlara göre özçekim fotoğraflarını çok seven genç kitleler, birçok işletmenin bu fotoğrafları kullanarak işlerini kolaylaştırmasını istiyor. Rapora göre tıp, spor, eğlence, finans, güvenlik gibi alanlarda selfie fotoğraflarının çok daha yoğun bir şekilde kullanılabilir. Hatta bu alanlara özel daha farklı selfie araçları da üretilmeye başlandı bile. Örneğin spor ve eğlence alanlarında kullanılmak üzere selfie çeken drone’lar üretilmeye başlandı. Bu sayede siz koşunuzu yaparken hem fotoğrafınızı çekiyor hem de bir yandan sizi takip ederek hızınız ve aktivitenizi ölçüyor.

Gelecek Bilimci ve Selfie’lerin Geleceği raporunun yaratıcısı Dr Ian Pearson raporlar ile ilgili şöyle diyor: “Bu raporda, Sony Mobile ekibi ile birlikte selfie’lerin ve akıllı telefon fotoğrafçılığının geçirdiği evrimin haritasını çıkarmak harika bir deneyimdi. Ancak, daha da cesaret verici olanı, selfie’ler ve görüntülü çağrıların gelecekteki farklı kullanımlarına açık olduklarını gösteren tüketicilerin tepkisiydi. Sonuçlar, selfie’lerin geçici bir hevesten teknolojik bir fenomene dönüşmekte olduğunu ve çok sayıdaki sektör için üzerinde düşünülmesi gereken bir konu haline geldiğini ortaya koyuyor. Ortada muazzam bir potansiyel var ve önümüzdeki yıllarda bunun ortaya çıkışını izlemek heyecanlı olacak.”

Tıp, spor, eğlence, finans, güvenlik gibi alanlarda selfie fotoğrafları çok daha yoğun bir şekilde kullanılabilir.

Dr. Ian Pearson

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.