Ucuz olmayı değil, en iyi hizmeti vermeyi hedefliyoruz!

Hewlett-Packard (HP)’nin iki farklı şirket olarak konumlanmasından sonra firmanın, hız ve çeviklik anlamında önemli bir yol katettiğini belirten HP Türkiye Genel Müdürü Filiz Akdede, bu süreçle birlikte dünyada ve Türkiye’de pazar paylarının arttığını sö

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - MURAT YILDIZ DERYA COŞKUN SAYIN

Kadın çalışan sayısının yüzde 60’lara ulaştığı bir şirket HP Türkiye… Filiz Akdede ise HP’de son üç yıldır Genel Müdür olarak profesyonel hayatına devam ediyor. Kadın çalışanların yanında kadın yöneticilerin de artırılmasının önemine değinen Akdede, bir şirketin kültüründe özellikle kadınları teşvik edici ve motive edici uygulamaların olması gerektiğini belirtiyor. HP Türkiye Genel Müdürü Filiz Akdede’den bilişim sektöründe kadının rolü noktasında düşüncelerini ve HP’nin 2017 planlarını dinledik…

▶Kariyerinizden kısaca bahseder misiniz?

HP’de 18 yıldır çalışıyorum. Farklı görevlerde bulundum. Ürün yöneticiliği, pazarlama, satış, bölgesel görevler, Afrika, Ortadoğu, Türkiye ve Yunanistan’dan Sorumlu Perakende Satış ve Pazarlama Direktörlüğü yaptım. Son 3 yıldır da Genel Müdür olarak görevime devam ediyorum. Bizim açımızdan heyecanlı bir dönem. Çok fazla değişikliği olan, dinamik olan bir sektördeyiz, HP de burada dünya ve Türkiye’de pazar lideri olarak konumlanıyor. Bizim özellikle, farklı inisiyatiflerle, farklı ürün gruplarıyla, inovasyonlarla öncü olmamız gerekiyor. O anlamda da heyecan bizim için bitmiyor, monotonlaşmayan bir işimiz var.

Kadınlara örnek olacak rol modellerin artması lazım

IT daha çok erkek egemen bir sektör. Bu dünyada da böyle… Hâlbuki 60 yıl önce, ikinci dünya savaşında kodlama yapan ve şifre çözen çalışanların neredeyse tamamı kadınlardan oluşuyor. Çünkü detay ve ayrıntıları daha çabuk fark edebiliyor, çok yönlü ve katmanlı analiz edebiliyorlar.

▶80’ lerde sizce ne değişti ve neden bu duruma gelindi? Bu durumu tersine çevirmek mümkün müdür?

Dünyada da Türkiye’de de kadın çalışan sayısının artırılması adına inisiyatif var. Geçen yıl Türkiye, G20 Zirvesi’nin başkanı iken ben de orada istihdam komitesi içerisinde yer alıyordum. O kapsamda birtakım çalışmalar yapıldı ve raporlar hazırlandı. Farklı ülkelerden üniversite öğrencileri geldi, onlarla paneller düzenlendi. Araştırmalar gösteriyor ki, kadın çalışanların artırılması için birtakım firmaların da destek olması lazım. Kadınların da özel noktalara önem vermesi gerekiyor. Kadınlar çok mükemmeliyetçi, farklı noktalarda inisiyatif almaları için biraz daha özgüvenli hareket etmeleri gerekiyor. Üstelik maalesef Türkiye de dâhil olmak üzere, birçok ülkede çocuk faktörü kimi zaman bloke edici olabiliyor. O noktada da şirketlerin esneklik göstermesi şart. HP buna güzel bir örnektir. Aynı zamanda uluslararası büyük firmaların örnek olması ve daha çok kadınlara örnek olacak rol modellerin artması lazım. Örneğin, HP dünyada büyük bir pazarlama organizasyonu yönetiyor, büyük ajanslarla çalışıyoruz. Dünyadaki pazarlama direktörümüz, çalıştığımız ajansları bir süre önce davet ederek onlardan, dünyada bilgisayar alımlarının yüzde 53’ünü, yazıcı alımlarının da yüzde 45’ini kadınların yaptığını fakat ajanslarda çalışan kadın oranı yeterli düzeyde olmadığını hatırlatarak, 30 gün içerisinde bir plan yapılmasını ve sadece kadınlar değil farklı gruplardaki insanların da iş sürecine dâhil edilmesini rica etti. HP gibi firmaların bu konuda örnek olması çok önemli. Türkiye’de bizim şu anki çalışan sayımızın yüzde 60’ı kadın. Kadın çalışanların olması önemli ama kadın yöneticilerin de artırılması önemli. Söylediğim gibi; kadınların her zaman esnek çalışma saatleri noktasında teşvik edilmesi, rol modellerinin olması, motive edilmesi çok önemli. Şirket kültüründe de kadınları teşvik edici ve motive edici uygulamaların olması gerektiğini düşünüyorum.

2016'DA SATIŞLARIMIZI VE CİROMUZU ARTIRDIK

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.