Oyun’u Tasarlamak

Oyunlaştırma, ‘oyun yapılarının ve oyun mekaniklerinin oyun dışı alanlarda, motivasyonu arttırmak ve kullanıcıları/üyeleri eğlence unsurunu da barındıracak şekilde üretmeye teşvik etmek için kullanılması’ olarak açıklanıyor.

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA -

Son yılların üzerine en çok konuşulan konularından biri Gamification/Oyunlaştırma oldu ve kendinden söz ettirmeye devam edeceğe benziyor. Oyunlaştırma, ‘oyun yapılarının ve oyun mekaniklerinin oyun dışı alanlarda, motivasyonu arttırmak ve kullanıcıları/üyeleri eğlence unsurunu da barındıracak şekilde üretmeye teşvik etmek için kullanılması’ olarak açıklanıyor.

Oyunlaştırma, aslında farkında olduğumuz veya olmadığımız pek çok alanda da karşımıza çıkıyor. Bu alanlara Müşteri Sadakati, Eğitim, Medya ve Yazılım dünyası örnek olarak verilebilir. Bunların bir kesişim kümesi olarak da sosyal medyanın son yıllardaki yükselen trend olması, “oyunlaştırma” mantığıyla yapılmış uygulamaların önemini işaret etmekte.

Örneğin; Foursqua- re / Swarm. Yer bildirimi yaptıkça puan toplama mantığına dayanan bu uygulama, aslında bir oyun değil. Fakat konum bazlı haftalık ve aylık zirve yarışları, toplanan ‘rozetler’ gibi unsurlarla oyunlaştırma konusunda çok başarılı bir örnek!

Benzeri şekilde, film ve dizi izleme bildirimi yaptıkça puan toplamaya dayalı yürütülen GetGlue isimli mobil uygulama da bir oyunlaştırma örneğiyken; esasında online bir kitaplık kurma fikrine dayanan Goodreads portalının yıllık kitap okuma 'challenge'ı da normal bir sitede bu pratiği nasıl uygulayabileceğimizin çok başarılı bir örneği olarak dikkat çekiyor.

Bu örnekleri ve Oyunlaştırma’nın kökenini birlikte ele aldığımızda, Oyunlaştırma uygulamalarının sayısal/ölçülebilir temelleri olan teknolojik yaklaşımlar ile iş hayatında kendine yer edindiğini görebiliriz.

Oyun’u oyun yapanın kurallar, hedefler, ödüller ve oyuncular olduğunu düşünecek olursak Oyunlaştırma uygulamaları için en uygun alanlardan birinin de İnsan Kaynakları alanı olduğunu görebiliriz. Özellikle ölçme, değerlendirme ve performans alanlarında kullanılan geleneksel yöntemlerin karşısın- da Oyunlaştırma’nın büyük bir başarı göstermesi hayal değil.

İnsan Kaynakları uzmanlarının önemini anlatmakta ve uygulamakta en zorlandığı alanlardan olan Performans Değerlendirme uygulamalarının, çalışanların gözünde ‘zam yapmamak’ için kullanılan bir yöntem gibi görülmesini Oyunlaştırma ile aşmak mümkün. Özellikle global şirketlerin çok önem göster- diği Performans Değerlendirme uygulamaları; hedef koymak, puan belirlemek ve ödüle ulaşmak (ücret, prim, yan haklar gibi) üzerine kuruluyor. Şeklen oyun olarak tasarlanmaya çok müsait olsa da, yılda bir kez yapılan görüşmelerle değerlendirilmesi nedeniyle çalışanlar tarafından çok da motive edici olmayan bir zorunluluk olmaktan öteye geçmiyor.

OYUNUN KURALLARINI NET BELİRLEYİN

Global şirketler en çok Performans Değerlendirme uygulamalarına önem veriyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.