ZAYIF YÖNLERİNİ BELİRLEDİ ATAĞA HAZIRLANIYOR

Dunya Tekno Trend - - ARAŞTIRMA- GELİŞTİRME -

ETGB yapı olarak OSB’de kurulup daha sonra üniversite yerleşkelerini kurmuş bir teknopark. Hem özel sektörden girişimcilere hem de üniversitedeki girişimcilere hitap etmesi önemli bir avantaj sağlıyor. ETGB için yapılan analizde, teknoparkın zayıf yönleri arasında bölge içinde büyük firmaların spin-off şirketleri veya Ar-Ge merkezlerinin olmayışı ve kurumsal şirketlerin az olmasından kaynaklanan kurumsal kapasitede düşüklük göze çarpıyor. Bunun için ETGB Stratejik Planı ile birlikte 2015-2018 yılını kapsayan stratejik yol haritasında teknoparkın kurumsal kapasitesini güçlendirmeye yönelik bir eylem planı hazırlandı. ETGB’de Ar-Ge veya tasarım merkezi kurma konusunda ESO’daki sanayi kuruluşlarıyla görüşmeler gerçekleştiriliyor, teşviklerin sağladığı yararlar kuruluşlara anlatılıyor.

ETGB ESOGÜ Meşelik Kampüsü Ek Binası önümüzdeki birkaç ay içinde Eskişehir’deki girişimcilere hizmet etmek için faaliyet başlayacak.

ATAP yeni dönemde ETGB firmalarının finansal kaynağa ulaşmasına yardımcı olup büyümelerini sağlamak için ikili görüşmeler organize etmeye başladı. Avrupa Yatırım Fonu ile birlikte yatırıma ihtiyaç duyan yazılım, bilişim, tasarım ve ileri malzeme sektöründe ürün-hizmet geliştiren firmalarla ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Bunun sonucunda ETGB’de faaliyet gösteren Entekno Endüstriyel Teknolojik ve Nano Malzemeler firması Avrupa Yatırım Fonu Risk Sermayesi Şirketi DCP ile nanopartikül teknolojisini kullanarak geliştirdiği Micno Güneş Kremi ürünü ile ileri safha görüşmelerine katılmaya hak kazandı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.