'Yan Proje'lerle büyüyenler

Dunya Tekno Trend - - İK & TEKNOLOJİ -

Son dönemde sıkça duyulan ve herkesin iyi kötü bir fikir beyan edebildiği bir konu da ‘Side Project’ kavramı.

Tam olarak ‘Yan Proje’ anlamına gelen bu kavram, bazen bir girişimcinin B planı gibi anlaşılırken, bazen ise kenarda duranı değerlendirmek olabiliyor. Oysa çok daha fazlası. İş başvurusu yaparken dahi “Ben iki yıl kadar burada çalışabilirim, sonra … konusunda bir teknoloji girişimi projemi hayata geçirmeyi düşünüyorum” diyebilecek özgüvene sahip bir kuşak yolda.

Kuruma fayda artıyor

‘Yan Proje’sine olan bağlılığı aynı zamanda ‘geçici’ olarak çalıştı- ğı kuruma olan faydasını da maksimize ediyor. Google, Facebook gibi teknoloji devleri de aldığı başvurularda özellikle yan projeleri sürdürme becerisi olan ve motivasyonunu bu şekilde sağlayan çalışan adaylarını tercih etme eğilimindeler. Üstüne üstlük çalışanları tarafından başlatılan girişimler için destek sağlayan programlarla bu durumu içeride de desteklemeyi başarıyorlar.

İpten Alan İşler

Yalnızca kişilerin değil, şirketlerin de yan projeleri olabilir. Ve hatta bazı yan projeler ‘ana proje’nizi de kurtarabilir. Buna güzel bir örnek Kanada’da Mikael Cho tarafından 2012’de kurulan Crew. co adlı startup.

Crew.co tasarımcı ve yazılımcıları buluşturmayı vadediyor, ancak pek de ilgi çekmiyordu. Bir yandan küçük yan projelere de zaman ayıran ekip neredeyse be- davaya Unsplash.com’u açarlar. Hackernews’te yayınlanan sayfa büyük bir ilgi görür ve ana iş olan Crew.co’nun birkaç yılda ulaşamadığı ziyaretçi sayısına ulaşır ve Crew.co’nun trafiğine büyük katkı sağlar.

Bazen kenarda bekleyen küçük bir uygulama, bazense uyutmayan basit bir düşünce sizi ve şirketinizi ipten alabilir. Her zamanın ‘yan’ı başınızda bir projeniz olsun.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.