TEKNO BLOG

Dunya Tekno Trend - - TEKNOLOJİ GÜNDEMİ -

APPLE BİR PATENT DAHA ALDI

Bu yılın sonbahar aylarında piyasaya çıkması beklenen yeni iPhone için ilginç bir özellik gelebilir. Appleinsider’ın haberine göre A.B.D. Marka Patent Ofisi, Apple’ın “Gelişmiş Yüz Tanıma” için yapmış olduğu 9,589,177 nolu patent başvurusu kabul etti. Yapılan başvuruda insan yüzlerini tanıyabilen yazılım ve donanım sistemleri geliştiren bir bilgisayar sisteminden bahsediliyor. Apple, 2013 yılında satın almış olduğu Primesense şirketinin teknolojilerini kullanmış gibi görünüyor. Patent başvurusundan anlaşıldığı kadarıyla bu yeni teknoloji sayesinde farklı derinlik ve lokasyonlarda video çekimi yapılabilecek ve dijital görseller taranabilecek.

AMD SUNUCU PAZARINA GERİ DÖNÜYOR

AMD’nin sunucu pazarına geri dönüşündeki ilk testi olacak olan Naples isimli mega işlemci, Zen mimarisine dayalı olarak 32 çekirdeğe sahip. Naples, yılın ikinci çeyreğinde sunucu üreticileri ile buluşacak. Yapılan performans testlerine göre Naples, Intel’in sunucu işlemcileriyle başa baş gidiyor. AMD’nin geri dönüşü, yüzde 90 oranında pazar payı bulunan Intel’in liderlik etmiş olduğu sunucu işlemci pazarında rekabetin artmasını sağlayacak. AMD, bir dönem Intel’e sunucu piyasasında kayda değer bir tehdit olmuştu. Naples işlemcileri Zen mimarisine dayalı olan tek sunucu işlemcisi olmayacak. Herkes 32 çekirdekli işlemci satın almayacağından dolayı AMD daha düşük sayıda çekirdeği bulunan işlemcileri de satışa çıkarabilir.

PİLİN MUCİDİNDEN YENİ İCAT GELEBİLİR

Dizüstü bilgisayarlar, telefonlar ve tabletler tarafından kullanılan lityum iyon pilin mucitlerinden John Goodenough, yeni nesil pil teknolojisini duyurdu: Günümüz pillerinin enerji yoğunluğunun üç katını sunan ve daha güvenli olan katı hal (solid-state) pili. Bugünkü Li-ion pillerde kullanılan katotu oluşturan lityum kobalt oksit maddesini keşfeden Fermi ödüllü John Goodenough, elektrolit olarak katı cam kullanan bir pil geliştirmek için Maria Helena Braga ile bir araya geldi. Ancak bu ilk katı hal pil teknolojisi de değil, Samsung ve MIT geçen yıl bir katı hal pil teknolojisinde iş birliği yapmıştı. Araştırmacılar, katı hal pillerin güvenlik dahil olmak üzere birçok sorunu çözdüğünü söylüyorlar.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.