Yeni teknoloji, yeni davranışlar

Dunya Tekno Trend - - İK & TEKNOLOJİ -

Her geçen gün yeni teknolojiler ve yeni iş çözümlerinin geliştirilmesiyle yalnızca kurumsal yapılar değil, davranışlarımız da değişiyor. Şirketler kendilerini bir üst seviyeye çıkarmak için bu yeni çözümlerden en hızlı şekilde yararlanmak istiyor, ancak kurum kültürü adı altında çalışanlara dayatılmış ya da öğretilmiş davranışların bu tekno- lojik dönüşümlerden nasıl etkilendiği derinlemesine analiz edilmiyor.

Geçtiğimiz on yılın teknolojik iş çözümleri olan hata takip, iş takip ve proje yönetim araçları şirketler tarafından kullanıldıkça birçok sorunlu/sancılı iş süreci bu yazılımlar aracılığıyla ıslah edilmişti. Elbette bu ıslahtan gerek kurumsal gerekse bireysel müşteriler de nasibini al- mış ve ‘pazar’ büyük oranda bu dönüşümü gerçekleştirmişti. Artık en can sıkıcı hatayı dahi iş takip yazılımları aracılığıyla bildirdiğinizde birinin bu işi en kısa sürede (Servis Seviyesi Sözleşme’niz kapsamında) devralacağını biliyorsunuz.

Uzun yıllardır kullanılan ERP, CRM, HRM gibi sistemlerin yanına şimdi sektörlere/çalışma alanlarına özel yeni iş araçları da ekleniyor. Özellikle yazılım sektörü bu konuda lokomotif satın almacı rolünde. Sla- ck, Github, Trello, Toggl gibi uygulama ve araçlar davranış biçimlerimizi dönüştürmekte önemli rol oynuyor. Bu araçlara nazaran geleneksel sayılabilecek e-posta aracılığıyla iletişim kurmaya çalıştığınız bir yazılımcıdan aylarca geri bildirim almayı beceremezken, Slack’ten yazarak anında dönüş alabiliyorsunuz. Ya da bir iş listesi ve zaman planlaması ilettiğiniz çalışanınız son tarihleri hep ıskalarken, Trello’da görev atadığınız ekip arkadaşınız son tarihleri asla ıskalamıyor.

Öğrenilmiş çalışma biçimleriniz üzerine düşünürken, kemikleşmiş sorunlarınızı da bir gözden geçirin. Belki çok basit bir fikri temel alan yeni teknoloji ürünü bir uygulama ile en dertli süreçlerinizi rehabilite edebilirsiniz. Böylece çalışanlarınız bu yeni iletişim uygulamalarına alıştıkça, artık e-postalarınızın asla ve asla okunmadığından emin olabileceksiniz!

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.