'Hastaların testleri karışmış' klişesini tarihe gömüyor

Türk şirket Vector, Türkiye'de sağlık sektöründe izlenebilirliğin yaygın olmamasından yola çıkarak patoloji takip sistemi geliştirdi. Bu sistemle Türk filmlerinde ya da dizilerinde kullanılan ' testleriniz karışmış' klişesini ortadan kaldırıyor.

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - SELENAY YAĞCI selenay.yagci@dunya.com

Donanım tarafında ürün tedarikçisi olan Türk şirket Vector, kısa süre önce yaptığı satın alma ile yazılım alanına da girdi. İzlenebilirlik altyapılarını odağına alan şirket, lojistikten depolamaya kadar birçok alanlarda çözümler sunuyor. Türkiye'de sağlık sektöründe izlenebilirliğin yaygın olmamasından yola çıkan Vector, patoloji takip sistemi geliştirdi. Bu sistemle Türk filmlerinde ya da dizilerinde kullanılan 'başka hastayla testleriniz karışmış' klişesini ortadan kaldırıyor. Test tüm aşamaları boyunca elektronik olarak yazılım tarafından takip ediliyor. Ücretsiz olarak 5 kamu hastesine sistemi kuran ve deneyen şirket özellikle testlerin uluslararası geçerliğine kavuşması açısından çok önemli bir adım atılmış oldu.

Türkiye'de hiçbir hastenede elektronik sistemle izlenebilirlik olmadığına dikkat çeken Vector CEO'su Halin Erol Şengüler, 3 yılda PTS'ye kavuşmamış hastane kalmamasını hedeflediğini söyledi. Yabancı muadil yazılımlara göre 20'de 1'i daha ucuz fiyata sattıklarının altını çizen Şengüler, sağlıkta açığı kapatacaklarını ifade etti.

Yüzde 30 zaman tasarrufu

İzlenebilirliğin birçok alanda kullanıldığını belirten Şengüler, Tüketicilerin sıklıkta kullandığı ürünlerde izlenebilirliğin zorunlu hale geldiğini kaydetti. Patentli izlebirlik yazılımları yaptıklarını ifade eden Şengüler, "Yazılımlar depo ve ambarlarda kullanılmak üzere geliştirildi. Üretim yapan şirketlerin üretim proseslerini takip etmelerini, dağıtım yapan şirketlerin ise dağıtım proseslerini takip etmelerini sağlayan yerli yazılımlar bunlar. Süreç inovasyonu yaparak kullanan çoğu müşterimize iş süreçlerinde tasarruf sağladığımız için hızlı büyüme yakaladık" dedi. İzlenebilirlik yazılımlarıyla firmaların yüzde 30 zaman tasarrufu yaptığını dile getiren Şengüler, bu alanın niş bir alan olduğunu kayderek, "İzlenebilirlikte sadece donanım tedariği yaparken yazılım ihtiyacını da gördük. Bu alana daha çok firmanın yatırım yapacağını düşünüyoruz" dedi. Trinoks markasının ArGe birimi olarak çalıştığını kaydeden Şengüler, 60 kişilik bir ekip ile birlikte yazılım geliştirdiklerini söyledi. Devletin Ar- Ge merkezi konusundaki teşviklerden önce çok mühendisli büyük şirketlerin faydalandığını belirten Şengüler, "Bu şirketler zaten çok mühendis istihdam ediyorlardı. Bütün teşvikler önce onlara gitti. Küçük şirketlerden bundan payını alamadı. Şimdi yeni düzenleme ile biz de bir merkez açmayı hedefliyoruz" dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.