“Evde, işte, her yerde”

Dunya Tekno Trend - - İK & TEKNOLOJİ -

İşe biraz ara verip WhatsApp’ta yazışma dönemi de mi sona eriyor? "WhatsApp for Business" (İşletmeler için WhatsApp) duyuruldu. Şirketlerin müşterileri ile anlık olarak mesajlaşmasını sağlayacak olan yeni özellikleri, Hindistan'da test kullanımına başlanmış.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de çıkan bir haber ise, bizim çoktan “business” sistemine geçtiğimizi kanıtlıyor aslında. İzmir’de çaycılık yapan Şevket Uğurlu’nun, müşterilerini içeren bir WhatsApp grubu kurduğu ve siparişleri bu grup üzerinden ‘anlık’ olarak alarak günlük satışını 400’e çıkardığı duyurulmuştu. Keza benzer küçük işletmelerin de artık müşterileriyle WhatsApp üzerinden irtibat sağla- yarak sipariş / teslimat süreçlerini minimalize ettiği de biliniyor.

Bu durumun tersi de olası. Keza, esasında ofis içi yazışma için üretilen MSN Messenger’a dair Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in Türkiye’de düzenlenen bir konuşmasında salondaki MSN kullanıcılarının çokluğunu görüp de şaşırması da vakiydi.

Teknolojinin farklı bir yöne evrilmesi, sadece firmaların inisiyatifinde değil sözün özü…

Tabii, bu evrilmeyi Perrow Çalışması dahilinde değerlendirebilirsek başarıya ulaşırız. Perrow, teknolojiyi salt otomasyon olarak ifade etmenin darlığını fark ederek teknoloji için farklı bir tanımlama öneriyor:

"Bir nesne-obje üzerinde çeşitli değişiklikler meydana getirmek üzere, araçlar ve mekanik aygıtlar kullanarak ya da kullanmadan kişilerin yaptığı etkinliklerdir. Bu "obje" veya "hammadde", bir yaşam tarzı, bir insan veya başka herhangi bir şey, bir sembol ya da cansız bir nesne olabilir."

Bu bakış açısının, problem çözme etkinliklerine yoğunlaştığı aşikar. Bu da bizi firmaların inisiyatifinde olmayan farklı yönleri düşünmeye itiyor. Problem çözebildikleri sürece teknolojik akımlar faydalıdır; yeterli ölçüde problem çözemeyen akımlar ise evrilmeye “mahkumdur”.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.