İTÜ GATE ile Amerikaa yolcusu kalmasın!

Uluslararası girişim hızlandırma programı İTÜ GATE, bugüne kadar toplam 27 firmayı ABD’ye götürdü ve 13 firmanın ticari faaliyetlerini ABD’ye taşımasını hızlandırdı. Bu yıl 4'üncü döneminde olan program progra 9 firmayı daha Amerika'ya götürüyor.

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - SELENAY YAĞCI

İTÜ ARI Teknokent’in Uluslararası Girişim Hızlandırma Programı İTÜ GATE 4. dönemine katılmaya hak kazanan 9 firma belli oldu. Bu yıl firmalar bilişim, sağlık, insan kaynakları gibi farklı sektörlerden oluşan firmalar şöyle sıralanıyor: Tazi Bilişim Tekno- lojileri, Teleporter, IOT-Ignite, Done, FieldPie, Plus1Minus1, ProMANAGE, 360 DRC, Anlatsın.com.

Firmaları yurtdışında komple bir şekilde destekleyen en kapsamlı program olan İTÜ GATE süreci iki kısımdan oluşuyor. Öncelikle programa seçilen firmalar Türkiye’de özellikle ABD pazarına giriş stratejileri, pazar araştırması, ürünün rekabetçi avantajlarını konumlandırma gibi pek çok konuyu kapsayan 2 aylık bir eğitimin ardından 2 aylık ABD kampına alınıyor. Amerika’da Chicago 1871 ve San Francisco’da Galvanize kuluçka merkezlerinde firmalar uluslararası yatırımcılarla, potansiyel müşteriler, partnerler ve girişimcilerle bir araya geliyor. Program, firmaların lokasyon belirlemelerinin ardından toplamda ihtiyaçlarına göre 6 aya kadar devam ediyor.

ABD'de normların farklı olduğunu belirten İTÜ ARI Teknokent Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Deniz Tunçalp, öncelikle modelin kendini kanıtlamış olması, ABD'de de satış yapmış olması gerektiğini kaydetti. "Türkiye'de hep terzi usülü ama ABD'de konfeksiyon usülü var" diyen Tunçalp, standart bir ürünün geliştirilip pazarlanmasının daha kolay olduğunu vurguladı. Çalışma temposunun altını çizen Tunçalp, "Ölenen kadar değil ama çılgınlar gibi çalışıyorlar. Bir müşteri ile görüştünüz, akşamına mailini atmanız. Yarına bir görüşme daha ayarlamanız gerekiyor. Öbür gün atarım derseniz unutuluyorsunuz. Her şeyi kısa sürede yapmaya hazır olmak gerek" dedi. Para kazanmaya başlayan firmaları ve Türkiye'den çıkarsa dünyaya derdi- ni anlatmanın daha zor olacağı firmaları seçtiklerini kaydeden Tunçalp, "2 ay da mucizeler yaratılmıyor. En az 6-8 ay kalmak gerek ve işlerin devam etmesi de gerek. Türkiye'deki ayaklarının ABD'deki ayağı desteklemesi gerek. Bu bir beyin göçü değil. Tası tarağı toplayıp gitmiyorlar. Zaten Türkiye'de daha iyi mühendisi daha ucuza çalıştırabiliyorsunuz. ABD'de iyi mühendis kapmak için Google, Facebook gibi rakipleriniz var. ABD'ye satış ve pazarlama için gidiyorsunuz" diye konuştu.

İsrail'in bu modeli 40 yıldır yaptığını kaydeden Tunçalp, yerel pazarın küçüklüğünün buna mecbur bıraktığını belirtti. Türkiye'nin de bu modeli benimsemesi gerektiğini kaydeden Tunçalp, "Türkiye pazarı tabiri caizse

aslında biraz kabız.kabız Ne çok satıyorsunuz ne de az. Herkes Türkiye pazarı bir bitsin de dünyaya açılırım diyor. Ama Türkiye pazarı bitmiyor. Zengin de etmiyor. Bir de aynı işi yapan birçok firma var. Müşteri terzi usülü istiyor. Ürün de gelişmiyor, parlamıyor" dedi.

Amerika'nın startupları büyütme global hale getirme anlamında tacın incisi olduğunu belirten Tunçalp, Amerika'da başarılı olursa dünyaya satmanın daha kolay olduğunu bunun için finansmanın da daha çok olduğunu ifade etti. Amerika'ya gidecek firmalara söyledikleri önemli şeyin uzmanlaşma olduğunu kaydeden Tunçalp, "Bilmediğin bir şeyi satamazsın.

Ayrıca sıradan, fikri mülkiyeti olmayan iş yapıyorsan hiç gitme daha iyi. Ne iş olsa yaparım abi firmaları da orada tutanamaz. Çok var. Bakkal dükkanı açmak gibi olur. Zenginleşme, başarı hikayesi yazmak istiyorsanız uzmanlaşma şart." Firmaların Türkiye'den daha olgun pazarlara gitmesi gerektiğini savunan Tunçalp, öyle olduğu takdirde daha çok ürün odaklı olacağını ve iyi rekabet ortamının olacağını söyledi. Dünya markası çıkartmak için çanta elde ülke ülke dolaşıp ürünü satmak gerektiğini söyleyen Tunçalp, "Tıpkı Türkiye'nin dev markaları gibi. Teknoloji startuplarının da bunu öğrenmesi gerek" dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.