MAKİNELER ÖĞRENİNCE SONUÇLAR DAHA İYİ

Dunya Tekno Trend - - TEKNOLOJİ GÜNDEMİ -

Makine öğrenimi konusunda çalışmalar yürüten kurumlar arasında yapılan araştırmaya göre geçtiğimiz 1 yıl içerisinde elde edilen kazançlar ve talepler şu şekilde sıralanıyor.

▶Makine öğrenimi uygulayan kurumların %50’si daha fazla veri kaynağına erişim ve yapısal veriler oluşturmak için çalışma yapıyor. Bunlardan %45’i verileri daha hızlı işleyebilmek için çözümler üzerine odaklanıyor.

▶Makine öğreniminde başarı sağlayan şirketlerin %35’i daha hızlı sonuca giden Ar-Ge çalışmaları yapabildiklerini belirtiyor.

Makine öğrenimi üzerine çalışmalar yapan firmaların %26’sı, toplam teknoloji bütçelerinin %15’ini bu alanda kullanmaya karar verdi.

Firmaların %50’si müşterilerine daha iyi ulaşmak ve ihtiyaçlarını daha iyi tespit edebilmek için makine öğrenimini kullanıyor. Firmaların %48’i ise rekabette öne geçebilmek, %45’i ise geleceğe yönelik tahminlerde bulunabilmek için çalışmalar yapıyor.

▶Makine öğrenimi için kullanılan en büyük projeler şu şekilde sıralanıyor: NLP %45, metin kümeleme ve veri madenciliği %47, duygusal analiz %47, fotoğraf tanıma ve sınıflandırma %43.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.