Kuzenim yazmış

Dunya Tekno Trend - - İK & TEKNOLOJİ -

En şık şekilde giyindiniz, aynada son birkaç rötuş yapıp yola koyuldunuz. Plazadan içeri girip İnsan Kaynakları’ndan bir hanım ya da beyin sizi beklediği odaya doğru yürüyorsunuz. Ve görüşme başladı. Her ne kadar adayın gözünden yazmış olsak da, bu masanın iki tarafında da olabiliriz. Buraya kadarı nispeten önemsiz kısımdı. Görüş- mede kendimizden, kariyerimizden ve sosyal hayatımızdan birçok konuya girip çıkacağız. Ya da bu konuları bir İK uzmanı olarak biz açacağız. Önemli soru şu; aday koltuğunda oturan kişiyi, anlattıklarından ve duruşundan bağımsız olarak ne kadar tanıyabiliriz?

Batı'da uzun zamandır oldukça yaygın olan, Sosyal Medya Kont- rolü (Social Media Check) artık ülkemizde de sık sık gündeme geliyor. Bu mecralarda yaptığımız paylaşımlar gerçek bizi ne kadar yansıtıyor?

Elbette siyasi görüşlerimiz, sosyal tercihlerimiz ve zevklerimiz gibi konuları iş hayatımızda ve çalışma ortamımızda paylaşmaktan ne kadar kaçınırsak kaçınalım, sosyal medya hesaplarımızda birçoğunu oldukça net şekilde yansıtıyoruz. Google, Facebook, Twitter gibi mecralar kendimizi ortaya serdiğimiz mecralar olmanın dışında çalışan işe alımı yapan birer şirket. Ve işe alımda sosyal medya kontrolü yaparken kullandıkları ortak denilebilecek bir yaklaşım, İşveren Markası çalışmalarında açık bir şekilde görülebiliyor. Sosyal medyanın ta kendisi olan bu şirketlerin çalışan adaylarından beklentileri şöyle özetlenebilir: ‘Ne yaşadığınız, nasıl davrandığınız ve nerelerde takıldığınız pek de önemli değil. Bunların arkasında durabiliyor musunuz?’. Eğer cevabınız evetse, aday olduğunu pozisyona da uygunsanız, sosyal medya kontrolünde çamura batmıyorsunuz. ‘Kuzenim yazmış’ demektense, ‘Yazdım çünkü böyle düşünüyorum’ diyerek sonuçlarına katlanmak bir lüks değil, yapılması gereken. Sosyal medyada Clark Kent, işyerinde Superman değiliz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.