Hafifçe sağa dönün

Dunya Tekno Trend - - İK & TEKNOLOJİ -

Teknolojinin her çeşidi günlük hayatımızın farklı bir cephesinde standartlarımızı baştan aşağı değiştiriyor. Bu değişime adapte olmak çok zor olmasa da dostlarla bir aradayken geçmiş yâd edildiğinde, ‘Yahu şu telefon yokken ne yapıyorduk’ tadında anma törenleri vesilesiyle değişimimizin boyutunu görebiliyoruz.

‘Çok değiştik’ diyenlerden ya da ‘pek de değişmedik yahu’ diyenlerden olmamız önemsiz; hep bir ağızdan teknolojinin hayatımıza etkilerini değişim üzerinden ölçmeye çalışıyoruz. Bu konuda başarılı olduğumuzu söylemekse hayli zor. Son yıllarda navigasyon uygulamalarının yaygınlaşması sonucu yol tarif etmeyi, gittiğimiz bir yolu öğrenip bir sonrakinde tarifsiz gidebilmeyi unutmak üzereyiz. Hatta gitmek istediğimiz yere varamama nedenimiz navigasyon olabiliyor. Navigasyon takip etme- ye çalışırken kaza yaparak ölenlerin artması sonucunda yapılan araştırmalarla beynin navigasyonu takip etmekten olumsuz etkilendiği tespit edildi. Yalnızca dik- kat dağınıklığı değil aynı zamanda doğru yolu bulma çabanızın yok olmasıyla hipokampüs ve prefrontal korteks etkinlikleriniz de düşürüyor. Bu bulgular la navigasyonlar da elbette değişecek ve beyinle etkileşimi koruyan yeni yaklaşımlar geliştirilecektir. Peki gitmek istediğimiz hedefte bize yolumuzu gösteren ve kendi yolumuzu kendi çabamızla bulmaktan alıkoyan yalnızca navigasyonlar mı? İşlerimizi hangi sırayla yapmamız gerektiği- ni söyleyen planlama uygulamaları, ne zaman su içeceğimizi hatırlatan sağlık uygulamaları. Bunların hiçbiri ‘öcü’ değil. ‘Öcü’ olan insanoğlunun sorumluluğu devretme güdüsü olabilir mi? Git gide sorumluluklarımızdan daha da arınmış olma eğiliminde miyiz?

Belki evden çıkmadan önce navigasyon üzerinden hedefinize bir göz atıp, kendi çabanızla ulaşmayı deneyebilirsiniz. Hedefe giden yolda, çekilen trafik kutsaldır.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.