Türk mühendislerden dünyaya otonom araç

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - SELENAY YAĞCI selenay.yagci@dunya.com

Otomotiv teknolojileri alanında dünyanın en büyük mühendislik firmalarından Avusturyalı AVL, 2008'den beri Türkiye'de teknoloji geliştiriyor. Dünyada 30’dan fazla AVL merkezi arasında Avusturya’daki ana merkeze düzenli teknoloji ve mühendislik sağlayan iki merkezden biri olan AVL Türkiye, kısa sürede iki Ar-Ge merkezi açtı. Türk mühendislerinin geliştirdiği otonom araç teknolojilerini dünyaya satan AVL Türkiye, bugün Türkiye’de mühendislik hizmeti, test sistemleri ve mühendislik yazılım paketlerini bir arada sunan tek çözüm ortağı olarak sektörde fark yaratıyor.

Otonom araç alanında değişik fonksiyonlar geliştirilebildi- ğini kaydeden AVL Türkiye Genel Müdürü Dr. Umut Genç, "Öndeki aracı takip eden sistem var. Acil fren sistemi var. Şerit takip sistemi ya da şerit uyarı sistemi var. Otonom park ise iki şekilde var, biri siz araın içindesiniz araç kendini otomatik park ediyor. yor. İkincisi siz dışardasınız kumanmandaya basıyorsunuz, kendi kenendine park ediyor. Bu saydığım m bütün ürünler şuan piyasadaa mevcut. Premuim arabalarınn birçoğunda var" diye konuştu.u.

OTOMATİK PİLOT PROJESİ...

Şu anda bir otomatik pilot poo-oporejesi üzerinde çalıştıklarınıtıkları ını dile getiren Genç, "Bu bütün oto-ootonom foksiyonların birleştiriyor.leştiriy yor. Ayrıca birkaç tane normaldermaldee ol-olmayan fonksiyonlar daa ekledekledik. dik. Kendi kendine araç sollayabiliollayabilibili yor. Sollayacağı sırada araçaraç varsa vazgeçiyor" dedi. Otonomnom araç-araçların akıllı evlere göree daha ça- buk hayatın içine gireceğini kaydeden Genç, şöyle anlattı: "Çünkü trafikte araba kullanmak daha yorucu. Otonom sürüşle yolculuk daha konforlu hala geliyor. Yakında şoförler araçlarını oto- süz araçlar 2025'ten sonra gelecek. Arka koltukta oturacaksınız sizi işe bıracak, çocuğunuzu okula bırakacak. Araçlar daha fazla kullanılacak. Sadece lojistik firmalarına yüzde 50'ye varan tasarruflarsa sağlayacak."

TÜRKTÜ SANAYİCİ OTONOMOOT MESAFELİ

OOtonom yazılımlarında hata yyapmanın ağır sonuçları olduğğunu vurgulayan Genç, "Yazılımcıların hatayı düzeltmek istediklerinde güncellemeleriyetiyor. Aracın güncellenmesi iiçiniçin sservise gelmesi gerek. Hattalarrınalarr sonuçları daha ağır. Yazılımcılarzıllımcı plaza çocuğu biz sanayiyi çocuçocuğuyuz" dedi. Türkiye'deki ürüreticilerinreticil otonoma biraz mesafelfelili olduklarınıold kaydeden Genç, "BBizde kimsek 3-4 yıl süren projeye yatırım yapmak istemiyor. 6 ayda parayı geri almayı istiyor. Türk sanayisanayici önce pazar oluşsun istiyor.tiyor. OOtonom'da da böyle bekliyorlyorlar. Batı'da elektrikli araçlalar için teşviklerin çok fazlla ve etkili. Araç başına 6 bin euro teşvik veren yerler var. 2025'te araçların yüzde 75'inin elektrikli olması beklenirken tüm dünya elektrik altyapısının buna nasıl hazırlanacağını konuşuyor. Binlercce araba şarj olursa elektrikrik altyapısının İstanbul'u bırabırakın Londra'da da çökme riski var" diye konuştu.

AVL Türkiye, Türk mühendislerinin geliştirdiği otonom araç teknolojilerini dünyaya satıyor.

Türkiye'den uluslararası hibrit ve elektrik araç geliştirme projelerine düzenli destek veren ilk firma. Şu anda 123’ü mühendis toplam 130 kişilik bir ekiple (yüzde 50'si master’lı ve yüzde 4‘ü doktoralı) çalışmalarına devam ediyor. Yüzde 100 yerli akıllı araç ağırlık tahmin eden algoritma yazılımı geliştirdi. TÜBİTAK desteğiyle yüzde 100 yerli dizel EKÜ (beyin) geliştirme çalışması yaptı. AVL Global’e elektronik ve kontrol sistemleri mühendislik desteği veriyor. Yüzde 100 yerli Eco-drive teknolojisi patentinin sahibi (Sürüş sırasında sürücüye vites tavsiyesi ve sürüş kalitesi puanı vererek yüzde10 gibi bir yakıt tasarrufu sağlayan ve bunun yanı sıra tehlikeli sürücüleri kötü sürüş puanı ile belirleyebilen teknoloji.) 2010’dan beri çalışan sayısını 7 kat, cirosunu 8 kat arttırdı ve yıllık ortalama büyüme oranı yüzde 39. dan bu yana toplam 8 kat büyüme gösterdi. Teknoloji ihracatının yüzde 75’ini Almanya, İngiltere ve ABD, geri kalanını Avusturya oluşturuyor. KISA KISA AVL TÜRKİYE Dr. Umut Genç

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.