İK göreve, ‘fütürist’ aranıyor

Dunya Tekno Trend - - İK & TEKNOLOJİ -

İş dünyası için iftihar vakti. Her geçen gün yeni teknolojiler ve yeni iş çözümleri üretilse de şimdi anlatacağımız konu bambaşka bir gelişimi işaret ediyor. Global ekonominin devleri arasına adını yazdıran birçok şirket, organizasyon şemasında yeni bir departmana yer açmış durumda: ‘Gelecek Departmanı’ (Department of Fu- ture). İlk bakışta çok anlamlı gelmeyen, düşündükçe ‘AR- GE gibi bir şey mi acaba’ hissi yaratan, ancak bunların ötesinde ve bambaşka bir görevi üstlenen bu birim gerçekten kurumsal yapılarda kendine yer bulmaya başlamış durumda. Yakın gelecekte ise çok daha küçük ölçekte hizmet veren ya da üretim yapan şirketlerde de kendine yer bulacağa benziyor.

Ekonomi, istatistik, teknoloji, mühendislik gibi daha akademik ve teknik bilgi gerektiren alanlarda olduğu kadar; sosyoloji, felsefe, edebiyat, uluslararası ilişkiler gi- bi sosyal bilimlerde de belirli birikimi olan disiplinler arası yetkinliklere sahip ve en önemlisi geleceğe ilişkin ‘olası’ ya da ‘uçuk kaçık’ fikirleri olan ‘fütürist’ler şirketlerde bordrolu olarak bulunmaya başlıyorlar.

Teknolojinin üstel büyümesi karşısında günübirlik taktiklerle, yaş ortalaması 25’i geçmeyen Startup’ların adını yazdırabildiği Yeni İş Dünyası’nda tutunmak pek mümkün değil. Kuralların her gün yeniden yazıldığı ‘Çevrimiçi Dünya’da ana fikri kalıcı, ancak dönüştürülebilir öngörülere dayanan güçlü startejiler çerçevesinde hareket etmek gerekiyor. İşte bu stratejileri oluştururken fütürist’inize danışmadan yol almak mümkün mü?

Geleceğe ilişkin her konuda bizi yeni fikirlerle besleyen gelecek danışmanlarımızı seçerken, galiba iş yine insan aynakları uzmanlarına düşüyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.