2017’NİN 4 TRENDİ

Dunya Tekno Trend - - İK & TEKNOLOJİ -

Accenture Teknoloji Vizyonu 2017 raporu, Türkiye dahil 31 ülkeden 16 sanayide 5 bin 400’den fazla iş ve IT yöneticisinin katılımıyla hazırlanmış. Bu rapora göre, içinde bulunduğumuz yıl boyunca bizi bekleyen dört trend şu şekilde:

1. YAPAY ZEKÂ, HÂLÂ MODA

Katılımcıların % 73’üne göre, yapay zekânın sistemlerle işlem yapma ve etkileşimi destekleyen kullanıcı arayüzüne gelmesi halinde müşteriler ve şirket ilişkisi kanalında devrim gerçekleşecek. Türkiye’deki yöneticilerin % 85’i bu görüşteyken, % 88’lik bir kesim ise yapay zekaya bağlı teknolojilere önümüzdeki üç yılda geniş çapta yatırım yapabileceklerini ifade etmiş durumda.

2. PLATFORMLARI BU YIL DA YIKIYORUZ

Birden fazla hizmete tek bir noktadan erişim sağlanmasına dönük bir ekosistem yaklaşımı ile klasik platform anlayışları yıkılırken; Türkiye’deki yöneticilerin % 83’ü rekabet avantajının artık seçtikleri iş ortakları ve ekosistemlerinin gücü sayesinde belirleneceğine hemfikir durumda.

3. GELECEĞİ YARATIYORUZ

İsteğe bağlı çalışma platformlarının ve buna bağlı olarak çevrimiçi yönetim çözümlerinin hızla artarak bir araya gelmelerinin akabinde; bağımsız serbest çalışan sayısının artması öngörülüyor. Haliyle, işgücü pazarının imajı da değişeceğe benziyor. Türkiye’den ankete katılan yöneticilerin % 88’i, önümüzdeki bir yıl içinde şirketlerindeki serbest çalışan sayısını arttırmayı planladıklarını ifade ederken, % 68’i kurumsal bürokrasilerin yaratıcılığı ve inovasyonu bastırdığı kanaatinde…

4. TEKNOLOJİYİ BİZ ŞEKİLLENDİRİRİZ

Ankete katılan yöneticilerin yüzde 80’i, şirketlerin sadece mevcut konumlarını anlamak için değil; nerede olmak istediklerinin ayırtına varmaları ve bu istek doğrultusunda gelişim sağlamaları için teknolojinin “rehber” konumunda yer alması gerektiğini kabul ediyor. Yüzde 41’lik bir kesim ise, önümüzdeki üç yılda yeni müşteri deneyimlerini ve ilişkilerin gelişiminde rehberlik konumunu insan davranışını temel aldıkları bir yöntemle geliştirmeyi planlıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.