TÜBİTAK Martek’ten genç girişimcilere 300 bin TL’lik destek

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - ZEYNEP PARÇAM KOCAELİ

TÜBİTAK Marmara Teknokent (MARTEK), 1512 Tekno Girişim Sermaye Destek Programı ile genç girişimcilere 150 bini TÜBİTAK'tan, 150 bini ise KOSGEB'den olmak üzere toplamda 300 bin TL'lik destek verecek. Önceden Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ortaklaşa yürütülen program son iki yıldır sadece TÜBİTAK tarafından yürütülüyor. Türkiye'deki diğer destek programlarından farklı olarak önce parayı veriyor daha sonra harcama yapılmasını istiyor. Proje ile girişimcilerin belli eğitim periyotlarından geçirilirken, iş fikrilerinin düzenlenmesi amaçlanıyor.

TÜRKİYE'DE PROJEYİ 20 KURULUŞ UYGULUYOR

Teknik bilgilerin yanında girişimcileri mentörler ile de görüştürdüklerini ve eğitimler tamamlandıktan sonra projeleri TÜBİTAK'a gönderdiklerini söyleyen TÜBİTAK Martek Genel Müdürü Orhan Çömlek, TÜBİTAK'ın projeleri değerlendirdiğini ve beğendiği projenin detaylarını öğrenmek istediğini belirttti. Türkiye'de, projeyi 20 uygulayıcı kuruluşun yaptığını belirten Çömlek, "Uygulayıcı kuruluşlar girişimcileri büyütmek, geliştirmek ve start-up firması haline getirip, ekosisteme dahil edebilmeyi amaçlıyorlar "dedi.

TÜBİTAK'ın belirlemiş olduğu kriterlerin olduğunu söyleyen Çömlek, şunları kaydetti: "Lisans, yüksek lisans ve doktora programlarından mezun olmuş; ya da öğrenci ise bir yıl içerisinde mezun olabilecek, daha önce 1512 desteği almamış ve herhangi bir şirkette yatırım ortaklığı bulunmayan her türlü girişimci adayına genç girişimci olarak bakıyor ve o adayların bütün projelerini değerlendiriyoruz. Biz seçimlerimizi yaparken iş fikirlerinin Ar-Ge yapısına, sektördeki soruna yönelik olup olmadığına baktık. Kısacası girişimcilerde bir sorunu görmelerini, o soruna yönelik çözüm üretmelerini ve ürettikleri çözümün de ticarileşebilir olması ge- rektiğini arzulayarak bir seçim yaptık."

GİRİŞİMCİLERE KOSGEB EĞİTİM BELGESİ VERİLDİ

Girişimcilerin eğitimlerin sonunda TÜBİTAK desteği alırlarsa, şirket kurabileceklerini ve Martek olarak onlara her türlü desteği sağlayacaklarını belirten Çömlek, "TÜBİTAK'ın teknokenti olduğumuz için girişimcileri TÜBİTAK'ın imkanlarından faydalandırabiliyoruz. Fiyat işbirliği için enstitülerdeki uzmanlar ile kolay iletişime geçmelerini sağlayabiliyorz. TÜBİTAK'ın girişimcileri kabul etmediği durumda ise hayalleri yıkılmasın diye KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitim belgesi veriyoruz"dedi.

TÜBİTAK Marmara Teknokent (MARTEK) 1512 Tekno Girişim Sermaye Destek Programı (BİGG) ile genç girişimcilere 500 bin TL'lik destek verecek. 500 başvuru arasından Ar-Ge ve inovasyon fikri olan ticarileşme yeteneği yüksek 20 girişimci kampa davet edildi. Seçilen 20 proje 3 kez hakem değerlendirmesinden geçirildi. Girişimcilere bir hafta boyunca 40 saat ders verildi. 20 saatlik mentör görüşmesi yapılarak tecrübe paylaşımı sağlandı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.