İnternet yıldızları, sinema yıldızlarını geride bırakacak

İnternetten canlı yayın (Livestream) uygulamaları ile Facebook, Twitter gibi sosyal medya devlerinin kullanıcı veri tabanlarının buluşması yeni bir trend başlattı. 2019’a kadar canlı yayınların internet trafiğinin yüzde 80'inden fazlasını oluşturması bekl

Dunya Tekno Trend - - GELECEK LABORATUVARI - DİDEM ERYAR ÜNLÜ didem.eryar@dunya.com

İnternetten canlı yayın hem markalar hem de bireyler için hızlı yükselen bir trend.

Livestream, UStream gibi uygulamaların fonksiyonları ile Facebook, Twitter gibi sosyal medya devlerinin kullanıcı veri tabanlarının buluşması sonucunda, ortaya anlık olarak takip edilen on binler ve onları takip eden milyonlar çıktı. Cisco’nun yaptığı araştırmaya göre 2019 yılında canlı yayınların, internet trafiğinin yüzde 80’inden fazlasını oluşturması bekleniyor.

İnternetten canlı yayın ( live streaming) sektörünün en hızlı büyüdüğü ülke ise Çin. Sektör son üç senedir hızlı bir büyüme trendi içinde; fakat geçtiğimiz sene 4.3 milyar dolar gelire ulaşarak, tüm dünyanın dikkatini çekti. Yatırım bankası China Renaissance Securities tarafından yapılan tahminlere göre, sektör büyüklüğünün 2020 yılına kadar üç katına çıkması bekleniyor: Yani bu büyüme, sinema gişe rakamlarını bir kaç yıl içinde geride bırakacak gibi görünüyor.

İnternetten canlı yayın sektörünün bu derece hızlı büyümesi, Çinli tek- noloji devlerini de harekete geçirmiş durumda.

Tencent Holding, Alibaba Group ve Baidu gibi şirketler, canlı yayın sayesinde e-ticaret, sosyal ağlar ve oyun sektörünün de hızlı bir büyüme yakalayacağını düşünüyorlar.

Çin’in en büyük online oyun ve sosyal ağ şirketi Tencent, bazı canlı yayın ve interaktif eğlence şirketlerini desteklemeye başladı. Alibaba’nın Taoboo pazaryeri geçtiğimiz yıl bir canlı yayın platformu kurdu. Şirket sahipleri bu platform üzerinde canlı olarak ürünlerini pazarlayabiliyorlar; alıcılarla gerçek zamanlı iletişim kurabiliyorlar.

Düşük gelirliler için çok önemli

2016 Aralık ayında, Çin’de internetten canlı yayın izleyenlerin toplamı 344 milyon kişi olmuş. Bu rakam Çin’deki tüm internet kullanıcıları- nın sadece yüzde 47’sini temsil ediyor. Çin’de şu anda 150 adet canlı yayın platformu var.

Bu arada internetten canlı yayının en fazla izlendiği bölgeler ise Çin’in düşük gelirli bölgeleri; çünkü bu bölgelerde yaşayan nüfus için eğlenceye ulaşmanın ve alışveriş yapmanın en önemli yolu mobil telefonlarındaki internet.

Çok sayıda sektörü harekete geçiriyor

Canlı yayınların farklı birçok sektörü de harekete geçirdiğini söylemekte fayda var: Yeni internet yıldızları bulmaya çalışan ajanslar ve estetik cerrahi bunlardan bazıları.

Hatta internetteki canlı yayın platformları, sunucuları veya yıldızlarının “güzelleşmesi” için hastanelerle iş birlikleri gerçekleştiriyor; estetik operasyonların gerçekleşmesi için bankalardan kredi sağlanmasına yardım ediyor.

Uzmanların beklentisi ise, teknoloji devlerinin sektöre girmesi ile, yakında konsolidasyonların gündeme geleceği yönünde.

İnternetten canlı yayın (live streaming) sektörünün en hızlı büyüdüğü ülke Çin. İnsanlarla kurulan diyaloglar çok daha kişisel bir anlam kazanıyor. Bilgi paylaşımı çok daha doğrudan ve kapsayıcı oluyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.