Görüntü aktarmak için kablolardan kurtulun

Microsoft kaliteli ve işlevsel donanım felsefesine kaldığı yerden devam ediyor. Bu küçük aparat ile kablolardan kurtulun.

Dunya Tekno Trend - - HAFTANIN ÜRÜNLERİ - MURAT YILDIZ

Kimi donanımlar vardır, bilgisayarların kalbini oluşturur, onlar olmadan iş yapamazsınız. Örneğin işlemciler, hafızalar, monitörler… yani bilgisayarı oluşturan temel bileşenler. Bazılarında ise asgari bir kalite ararsınız. Ancak bu kalite yoksa bile iş görür bir çözümle yetinebilirsiniz. Mesela klavyeler, fareler, kulaklıklar, hoparlörler, web kameraları… yani bilgisayarın etrafındaki çevre bileşenler. Ama bazı ürünler vardır ki çoğu zaman varlıklarından bile haberiniz yoktur. Aslında böyle bir ürüne ihtiyacınız olup olmadı

ğını bile bilmezsiniz. Ancak karşınıza geldiğinde, birkaç gün kullanmaya başladıktan sonra, “ben daha önceden ne yapıyordum?” dersiniz.

Microsoft tarafından piyasaya sürülen Wireless Display Adapter tam da böyle bir ürün. Yaptığı iş ise oldukça basit. Cihazınızdaki görüntüyü kablosuz olarak HDMI girişi olan bir başka cihaza aktarmak.

Kurulumu kolay kullanımı kolay

Bir ucu USB, diğer ucu HDMI girişten oluşan bu kablo, kullanımı kolay ve basit bir yapıya sahip. USB bölümü aslında yalnızca güç kaynağı olarak kullanılıyor. HDMI tarafı ise kablosuz olarak gelen görüntüyü monitör ya da televizyona aktarmanıza imkan veriyor. Kullandığım TV’nin arkasında hem USB hem de HDMİ girişleri var. Bu yüzden kablonun iki ucunu birden TV’nin arkası- na kolayca takabildim. Kurulum bu kadar basit.

Bundan sonra yapmanız gereken tek şey Miracast destekli cihazınıza bu görüntüleme cihazını tanıtmak. Windows 7, 8 ve 10 işletim sistemlerinin sunduğu destek sayesinde notebook ya da tabletinizi kolayca daha büyük bir ekrana gönderebiliyorsunuz. Aynı şekilde Android 5 işletim sistemi kullanan tabletlerinizi ya da cep telefonlarını da ekrana yansıtma- nız mümkün. Microsoft bu cihazında iOS ya da Mac OS işletim sistemlerine destek vermemiş.

Toplantı odaları için ideal bir çözüm

Ürün tam olarak tabletten ya da cep telefonundan açtığınız filmleri ya da sunumları büyük ekranda oynatmak için ara kablo kullanma dönemini bitiren bir adaptör. İşletmeler toplantı odalarındaki televizyonlarının ar-

kasına bu Microsoft Wireless Display Adapter ürününü takarak herkesin kolayca sunum yapabilmesini sağlayabilirler. Siz de evinizde Netflix, YouTube gibi video servislerini mobil cihazınızdan ya da notebookunuzdan açıp, daha büyük ekrana yansıtabilirsiniz.

Microsoft Wireless Display Adapter, sektörde bulunan bir dizi farklı cihaza alternatif bir ürün. Bu ürünleri kıyaslarken en önemli husus gecikme süresidir. Bu gecikme süresi hem oyun oynamayı eziyetli hale getirebilir, hem de videolarda ses görüntü senkronunun bozulmasına sebep olabilir. Tüm cihazları deneme fırsatım olmadı. Ancak yurt dışındaki karşılaştırmalar gösteriyor ki Microsoft Wireless Display Adapter, şu anda pazarda bulunan cihazlar arasında gecikme oranı en düşük olan ürünlerden biri.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.