Gerçeklik sanal, ilişkiler gerçek

Dunya Tekno Trend - - İK & TEKNOLOJİ -

Sanal gerçeklik, teknolojinin en hızlı büyüyen alanlarından birisi. Gitgide gündelik yaşamı daha çok etkileyeceğini öngörmek de zor değil. Peki bu işin sonu nereye varacak?

Sanal gerçeklik, halihazırda kullanımda olan online flört uygulamalarının bir adım ötesinde karşımıza çıkabilir mi? Artırılmış gerçekliğin, özel hayata etkisi korkutucu bir boyuta çıkarsa ne olacak? Anlaşılan, herkes endişe sahibi değil. Portsmouth Üniversitesi’nde medya çalışmaları üzerine eğitim veren Dr. Trudy Barber; bunun o kadar da kötü bir düşünce olmadığı görüşünde.

Akla gelen fetişizm akımının yerine, sanal gerçekliğin romantiz- mi besleyebileceğini savunan Barber’ın bu savının nedeni ise, sanal gerçekliğin bize ‘insanî’ yönleri- mizi anımsatması. Bunda ise, herhangi bir temas kurmadan yürütülen bir ‘ilişki’nin insanda uyandır- dığı hisleri kastediyor Barber…

Peki markalar bu işin hangi boyutunda?

International Data Corporation’ın yayınladığı bir rapor, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik alanında yapılan profesyonel yatırımların 2017’de bir önceki yıla göre % 130,5 artış göstererek 13.9 milyar dolara çıkmasının beklendiğini ifade ediyor. 2020 yılında ise bu rakamın 143,3 milyar dolara ulaşması bekleniyor!

Basit bir kıyaslama yapmak için; 2016 yılında bu alanda yapılan harcamanın 6.1 milyar dolar olduğunu söylememizde fayda var.

Pokemon Go’yu hiç indirmemiş, hiç oynamamış olsanız dahi; sanal gerçekliğin gitgide daha çok yer kapladığı bu dünyadan kendinizi dışlayamazsınız. Büyük bir pazara sırtınızı dönecek kadar yaratıcı bir yatırım fikriniz yoksa tabii…

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.