Huawei Akademi Türk mühendisleri eğitiyor

Huawei Akademi, telekom operatörlerindeki olası teknik problemleri önceden analiz ederek, proaktif çözümler üretmek konusunda Türk mühendislerini uçtan uca eğitiyor.

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - SELENAY YAĞCI selenay.yagci@dunya.com

Huawei Akademi, Türkiye'de telekom operatörleriyle işbirliği kapsamında mühendislere uçtan uça eğitim veriyor. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom gibi operatörlerle işbirliği halinde expert seviyesinde sertifika programları bulunan Huawei, bilişim sektöründeki nitelikli insan kaynağı oluşmasına yönelik alternatif çözümlere katkıda bulunuyor. Bugüne kadar düzenlediği sertifika programlarıyla yüzbinlerce saatlik eğitimler gerçekleştiren Huawei Akademi, 2017 yılında da eğitim faaliyetlerine devam ediyor.

Opoeratörlerin müşterilerine en üst seviyede memnuniyet deneyimi yaşatmak ve olası teknik problemleri önceden analiz ederek, proaktif çözümler üretmek amacıyla hayata geçirdiği sertifika programları, geleceğin mühendislerini yetiştirme hedefiyle özel olarak tasarlanıyor. Hızla değişen ve rekabetin sürekli arttığı sektörde, kendi uzmanlık ala- nı dışındaki alanlarda bilgi ve tecrübelerini geliştirerek büyük resmi gören ve ortak dili konuşan bir çalışan kültürü yaratmak üzere özel eğitim programları yaratılıyor.

Huawei Türkiye Akademi Direktörü Yücel Aslanbaş, sertifika programlarını değerlendirirken; “Network uzmanlarına duyulan ihtiyaç, gün geçtikçe artıyor. Operatörler, şebekelerini yeni teknolojiler doğrultusunda sürekli olarak yeniliyorlar. Çalışanların sadece bir alanda, rutin işleri yapması değil, tüm şebekeyi uçtan uca yönetmesi gerekiyor. Bunun yanında iletişim teknolojileri de sürekli olarak yenileniyor. Yeni servisler ve yeni alanlar açılıyor. Bu yenilenmeye eşlik edebilmek ve içinde yer alabilmek için, operatörler nezdinde görev yapan network uzmanlarının da sürekli ve eş zamanlı olarak kendilerini geliştirmeleri gerekiyor” dedi. Sertifika proğramlarına katılan kişilerin sevilerine bağlı bir program hazırla- narak sınıf eğitimlerinden laboratuvar eğtimlerine kadar birçok eğitim verdiklerini kaydeden Aslanbaş, "Uçtan uça uygulamalı eğitimi için Huawei'nin merkezi Çin'deki daha büyük laboratuvarlara götürüyoruz. Nerdeyse 2-3 hafta bu laboratuvarlarda kendilerine çalışma fırsatı sağlıyoruz” dedi.

Geçen yıl LTE 4.5G eğitim programları da başladı

Yücel Aslanbaş, akademinin amaçlarını ve eğitim programı stratejisini ise şu sözlerle değerlendirdi: “Huawei Akademi olarak faaliyetlerimizde yerel ekonominin ve sosyal gelişimin desteklenmesine büyük önem veriyoruz. Eğitim çalışmalarımızla, müşterilerimize ve iş ortaklarımıza, öncelikli olarak sektöre yeni, genç ve donanımlı profesyoneller kazandırmayı amaçlıyoruz. Eğitim programlarımızı oluştururken, öncelikle yeni teknolojileri yakından takip ediyoruz. Sonrasında oluştu- rulan programlarla birlikte müşterilerimizin ve mevcut pazarın ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Geçen yıl itibarıyla başladığımız LTE 4.5G eğitim programıyla, en yeni iletişim teknolojilerine yönelik ihtiyaçların, operatörlerce karşılanmasını amaçladık.”

Huawei Türkiye Akademi 11 ülkenin merkezinde

Dünyanın lider bilgi ve iletişim teknolojileri sağlayıcılarından Huawei bünyesinde bulunan Huawei Akademi, Türkiye’yi de kapsayacak şekilde Orta Asya ve Kafkasya’da 11 ülkenin merkezinde olduğunu kaydeden Aslanbaş, "Türkiye’deki operasyonları ile nitelikli bilişim uzmanlarının yetişebilmesi için 5 yıldır çalışmalarını sürdürüyor. Bilişim alanında uçtan uca ürün ve servisleri ile hizmet veren bir firma olarak Huawei, verdiği eğitimlerle Türk mühendislerinin gelişimine katkı sağlamaya devam ediyor” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.