HUAWEİ, TÜRKİYE’Yİ İLK 15 ÖNCELİKLİ ÜLKE ARASINA ALDI

Dunya Tekno Trend - - ARAŞTIRMA- GELİŞTİRME -

2010 yılında 9 ülkeyi kapsayan Orta Asya ve Kafkasya bölgesine hizmet verecek Huawei Akademi İstanbul Genel Merkezi’nde faaliyetlerine başladı.Yılda bin 500'den fazla kişiye eğitim veren Huawei Akademi; telekom operatörleri çalışanlarına yönelik LTE eğitimleri de veriyor. İstanbul, İTÜ ODTÜ, Yıldız Teknik gibi üniversitelerle işbirliği yaparak öğrencilere ve eğitimenlere eğitimler veriyor. 2013 yılında seçerek Çin'e eğitime götürdükleri iki öğrenci bugün Huawei Türkiye'nin Ar-Ge merkezinde çalışıyor. Huawei, Türkiye’yi ilk 15 Öncelikli Ülke arasına aldı.

Huawei, Evrensel Hizmet Projesi’nin tek altyapı sağlayıcı seçildi. Huawei’nin sağladığı altyapı hizmetiyle 500’ün altında nüfusa sahipi yaklaşık 2000 köyün iletişimini, teknoloji ile zenginleştiriliyor.

Türkiye’nin eğitim alanında gerçekleştirdiği en büyük teknoloji projesi olan, Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (YEĞİTEK) tarafından yürütülen Fatih Projesi’nin altyapı tarafındaki tek hizmet sağlayıcısı oldu. Fatih Projesi kapsamında, Huawei 3.362 okulda 15 binden fazla Huawei ağ anahtar cihazı kurmak üzere donanım ve yazılım altyapısındaki ihaleyi kazandı. Huawei’nin bulut bilişim, büyük veri, veri merkezleri, genişbant ve nesnelerin interneti alanlarındaki teknolojiyi destekleyen ve ülkelerin dijital dönüşümde nasıl bir başarı elde ettiklerini ortaya koyan Küresel Bağlantı Endeksi’ne (GCI) göre; Türkiye, yer aldığı 50 ülke arasında GCI skorunu 3 puan artırdı ve 35. sırada yer buldu. Değerlendirilen 50 ülkeden 16 tanesi öncü, 21 tanesi benimseyen, geri kalan 13 tanesi ise yeni başlayanlar olarak kabul ediliyor. Bu kümeler ülkelerin dijital dönüşümdeki ilerlemelerini yansıtıyor.

Benimseyenler, yüksek kalite ekonomik büyüme elde etmek ve endüstriyel dijital dönüşümü sağlamak için artan BİT talebini karşılamaya odaklanan ülkeler. Yeni başlayanlar ise BİT altyapısı inşasında daha yolun başında olan ve sayısal dünyaya daha fazla erişim sağlanabilmesi için BİT altyapısını güçlendirmeye odaklanan ülkelerden oluşuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.