İK’yı geleceğe taşımak

Dunya Tekno Trend - - İK & TEKNOLOJİ -

Back to the Future’da Emmet Brown’ın “Yol mu, gideceğimiz yerde yola ihtiyacımız olmayacak!” dediği vakidir. Eğer ki siz, zamanda yolculuk yapmanızı sağlayacak bir araba icat etmediyseniz; yer aldığınız sektörde ilerlemek için bir yola ihtiyacınız olacak… Peki, düzenli olarak dinamikleri güncellenen İK sektöründe işinizi geleceğe nasıl taşıyacaksınız?

Yetenekleri keşfetmek ve elde tutmak ayrı bir mesai istiyor

Gittikçe gelişen bir pazar, gittikçe artan iş başvuruları ve haliyle gittikçe artan “yetenek”ler. Fakat neredeyse tüm CV’lerin artık birbirini andırdığı bir özgeçmiş havuzundan, bir İK’cı nasıl olacak da gerekli yeteneği çekip çıkaracak?

Yıllardır sarsılmaz bir güven kazandıran işe alım testlerinin de yanı sıra tabii ki teknoloji ve ileti- şim kanallarıyla… Belki de bu ikisini, yeterince birleştirirseniz veya zaten klasik yöntemlerin teknolojik altyapıya oturtulduğu bir testi şirketinize adapte ederseniz işi çözmüş olabilirsiniz.

Dışarıdan çalışma gittikçe yaygınlaşıyor

Geçici istihdam yönteminin halihazırda uzun zamandır tercih edildiği biliniyor. Bunun yanı sıra, iş gücünü arttırmanın ve esnek çalışma kavramını bir nebze ortadan kaldırma adına ofis dışı çalışmanın daha sık gözleneceğini öngörmek zor değil.

Ofis dışında çalışan bir çalışanın yeterliliğini, işe katkısını, verimini nasıl tespit edeceksiniz? İkide bir Skype açıp, rapor alıp veya çalışma ortamını kontrol etme lüksünüz olmadığını varsayalım. İşe alımda kullanılan testlerden bazıları, know-how özelliklidir. İşleyici ölçümleme adına, yıllardır tercih edilen ve bu alanda markalaşmış bir adrese başvurup; işe alım departmanınızı şimdiden geleceğe taşıyabilirsiniz

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.