Uber'e Türk rakip

Şehir içinde adresten adrese ulaşım alanında ilk yerli uygulamalardan bir olan Olev, Uber'in araçlarına kesilen korsan taksi cezasına karşı mali ve hukuki alternatif yarattı.

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - SELENAY YAĞCI selenay.yagci@dunya.com

Kısa süre içinde aldığı yatırımlarla adını çokça duyduğumuz yerli girişim Olev, şehiriçinde adresten adrese ulaşım alanında ilk yerli uygulamalardan biri. Girişimi özel kılan şeylerden biri de Uber'in araçlarına kesilen korsan taksi cezasına karşı mali ve hukuki alternatif yaratmış olması... Özel turizm belgeli araçlarla çalışan Olev, böylece 'korsan taksi' yaftasından da kurtuluyor. Girişimin bir diğer özelliği ise araçların lüks ve VIP olması. Bir yıllık çalışmanın ardından 2016’nın son çeyreğinde hayata geçen Olev, şimdilik sadece istanbul'da hizmet veriyor.

Uygulamaya kısa sürede çok ilgi olduğunu belirten Olev kurucusu Ertunç Çiriş, 20 binden fazla kişi indirip kullandığını kaydetti. Gördükleri ilgiyle araç filolarını artırdıklarını kaydeden Çiriş, "İstanbul'un birçok bölgesinde 5 dakikada araç temin edebiliyoruz. Bu bizim için çok önemli" dedi. Uber'e rakip olan ilk yerli firma olduklarının özellikle altını çizen Çiriş, Uber çok yakın dönemde Türkiye'de korsan taksi cezalarıyla baş başa aldı. Birçok ülkede de yasal sıkıntılar yaşıyor. Biz uygulamamızın hukuki altyapısını oluşturmak için iyi çalıştık" dedi. Çiriş, insanların taksilerden memnun olmadıklarını ve lüks ve güzel araçlarla yolculuklara keyifle yaklaştıklarını görünce böyle bir girişime imza attıklarını kaydetti.

Kurumsal alana da girdi

Olev, bireysel kullanıcılardan gördüğü yoğun ilginin ardından, hizmetlerini şimdi de şirketlere sunduklarını dile getiren Çiriş, 'Olev Pro' adı verdikleri yeni hizmetle de şirketler, başta farklı yönetim seviyelerindeki çalışanları olmak üzere, tüm çalışanlarının ve misafirlerinin şehiriçi ulaşım ihtiyaçlarını konforlu ve ekonomik bir şekilde karşılamak istediklerini kaydetti.İş dünyasının Olev Pro’ya büyük bir ilgi gösterdiğini belirten Çiriş,“Ön talep aldığımız dönemde, sa- dece bir haftada 300’ü aşkın şirketten talep gelmesi, iş modelimizin ne denli doğru ve amaca yönelik olduğunu açıkça gösteriyor” dedi.

Büyükşehirlerde plazaların ve iş merkezlerinin otoparklarında çok sayıda şirket aracı bulunduğuna dikkat çeken Çiriş, “Günün çok büyük bir bölümünde atıl vaziyette duran bu araçlar, şirketlerin bütçelerinde de önemli bir gider kalemi oluşturuyor. Şirket aracı kullanmayan çalışanların işle ilgili konulardaki ulaşımı da çoğu zaman çeşitli sorunlara neden oluyor. Olev Pro hizmetimiz ile bu verimsiz sistemleri ortadan kaldırıyoruz. Ayrıca bir de taksi fişi takibinin de çok zor olduğunu biliyoruz. Sistemimizde herşey takip edilir ve izlenebilir” diye konuştu.

Üç farklı ödeme modeli

Olev Pro’nun yüzde yüz yasal olduğunun altını çizen Çiriş, ödeme ile ilgili şu bilgileri verdi: “Şirketlerin ihtiyaçlarını gözeterek üç farklı ödeme tipi sunuyoruz. ‘Kullandıkça öde’ sisteminde, şirketler sisteme kurumsal kredi kartlarını tanıtabiliyorlar ve tamamlanan yolcukların ardından ödemeler karttan otomatik olarak çekiliyor. ‘Havale’ sisteminde ödemeler haftalık olarak havale ile gerçekleştirilebilirken, ‘Ön ödemeli’ sistemde önceden belirlenen kilometre limiti ya da ulaşım ücreti limiti dahilinde hizmet sunuyoruz. Hangi ödeme tipini tercih ederlerse etsinler, Olev Pro’yu kullanan şirketler ulaşım giderlerini kontrol altında tutabiliyorlar. Bunun yüzde 30 tasarruf yarattığını söylebilirim.”

iOS ve Android tabanlı mobil cihazlarda çalışan Olev’i kullanmaya başlamak için, yolcunun gideceği adres bilgisini girmesi ve ‘Çağır’ butonuna dokunması yeterli oluyor.

Ertunç Çiriş

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.