Yüksek sermaye ile yapılan ‘meraklı’ yatırımlar veri merkezi oyuncularını zora sokar!

Radore Genel Müdürü Sadi Abalı, “Yüksek sermaye ile piyasaya giren girişimcilerin sonrasında dampinge başlayacağını, bu durumun da bu işe gönül vermiş olan oyuncuları zora sokacağını belirtiyor.

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - DERYA COŞKUN SAYIN derya.coskun@dunya.com

İstanbul’un merkezinde, 3 farklı noktadan fiber ağ ile donatılmış bir veri merkezini geziyoruz… 3 bini aşkın kullanıcısı bulunuyor Radore’nin. Oldukça titiz bir yapı kurulmuş bu veri merkezinde; hem fiziksel güvenlik hem de veri güvenliği noktasında her şey en ince ayrıntısına kadar belirlenmiş ve deyim yerindeyse, ‘güvenliği’ iliklerime kadar hissettiğim bir lokasyondan olduğumdan eminim artık. Radore’nin kurumu temsil eden ‘turuncu’ renginden sonra en dikkat çeken özelliklerinden biri de şirketlerin bütün IT’sini bu veri merkezine taşıyabilecek imkânları sunuyor olması… Güler yüzlü Genel Müdür Sadi Abalı’nın, geniş hizmet portföylerini anlatarak bitirememesi de bu yüzden…

Radore Genel Müdürü Sadi Abalı, öncelikle barındırma hizmetlerinden bahsederek başlıyor sözlerine. “Burada bir kabin satın alarak sunucularınızı barındırabilirsiniz” diyen Abalı, istenildiği zaman kendilerinden de bu anlamda destek hizmeti alabileceklerini kaydediyor. Sadi Abalı hizmet portföylerinden şöyle bahsediyor: “Buna ilave olarak bu hizmetin bir parçası olan kiralık sunucu hizmetleri de var. Burada çok geniş bir sunucu portföyümüz var. 250-300 sunucu sürekli olarak stokumuzda devreye alınmaya hazır olarak bulunuyor. Bunlar normalde satın alma amacıyla sipariş ettiğinizde 1-2 ay gibi bir sürede size teslim edilen ve kurulması da uzun bir süre alan sunucular ve siz bu sunucuları bizden kiralayarak saatler mertebesinde hizmete alabiliyorsunuz. İstediğiniz sunucuyu alıyorsunuz. Aylık olarak ödemesini yapıyorsunuz. Binlerce dolar bir kerede cebinizden çıkmıyor, aylık olarak finansmanını da uygun hale getirebiliyorsunuz. Bunun yanında; bulut hizmetleri dediğimiz alanda Radore oldukça başarılı. Ön- celikle, büyük işletmelere uygun olan Radore Enterprise Cloud var. İkincisi Radore Cloud. İkisinin arasında küçük bir fark var. VMware tabanlı, son derece iyi kurgulanmış, yüksek çalışabilirlik oranına göre kurgulanmış olan platformlar bunlar. Ancak Radore Enterprise Cloud’ta şirketlere biz büyük bir kaynak veriyoruz. Bu kaynağı istedikleri gibi bölüp parçalayıp farklı sunucu konfigürasyonlarını kendileri yaratabiliyorlar. İkinci bahsettiğim Radore Cloud ise sabit bir kaynak veriyoruz, sabit bir sunucu tanımlıyoruz şirketlere, bu sunuculardan istedikleri kadar alıyorlar ve sabit bir şekilde kullanılmaya devam ediyor. Üçüncüsü ise, Radore OnApp cloud dediğimiz bulut yapısı. Bu bir public cloud hizmeti. Yine şirketlerin ve bireysel kullanıcıların ihtiyaçlarına oldukça iyi hizmet eden bir platform. ”

Sadi Abalı’ya göre, veri merkezleri noktasında bir çekim söz konusu… Ancak aynı zamanda hala bir ölçek probleminin de olduğuna dikkat çekiyor Abalı. “Veri merkezleri hızla büyümek zorundalar ama enerji maliyetleri yüksek, internet telekomüni- kasyon altyapısı hala çok yüksek, ayrıca yeni yatırımlar için sermayelerinin çok yeterli olmadığını düşünüyoruz. Bu da piyasada bir karlılık baskısı, karlılığa ulaşma noktasında bir engel olarak ciddi bir şekilde ortaya çıkıyor” diyen tecrübeli Genel Müdür, bu noktada önemli engellerden birinin tecrübesiz ve işi bilmeyen kişilerin yatırımları olduğunu belirtiyor. Abalı şöyle devam ediyor: “Türkiye’de işi bilmeyen ve işi sadece para olarak gören yatırım olsun, kredi alalım, büyütelim, ileride bunu bir şekilde değerlendiririz gözüyle bakan yatırımcılar var. İnşaatçı, otomotivci, ‘acaba veri merkezleri nasıl para kazanıyor?’ diye merak ediyor ve bazen de bize soruyor. O noktada bir yatırım hareketi olursa, çok olumlu olacağını düşünmüyorum. Bunun yerine sadece büyük bir yatırımın bir kerede yapılmasının zorunlu olmadığı bir model düşünülmesi, birçok ülkede olduğu gibi veri merkezlerinin gelişmesini sağlamak için vergi muafiyeti, ucuz enerji, ucuz internet sağlanması ve bağlantı alternatiflerinin çok daha yüksek sayıda olduğu altyapıların sağlanması çok önemli. Serbest ekonomide bu kendiliğinden gelişir. Yüksek sermaye ile giren ve çok yüksek miktarda veri merkezi yapan bu girişimciler daha sonra piyasada dampinge başlayacaktır. Bu da bu işe gönül vermiş olan oyuncuları zora sokacaktır.”

Elektronik ticaret ve oyun konusunda hizmet veren firmaların çoğu Radore’de bulunuyor. Bu onların aldıkları hizmetlerden memnun olduğunu gösteriyor. Veri merkezleri hızla büyümek zorundalar ancak yeni yatırımlar için sermayelerinin çok yeterli olmadığını düşünüyoruz. Dış kaynak çok yüksek çalışabilirlik oranına, uygun fiyatla, yatırım yapmadan, erişmeyi sağlıyor. Bundan niye yararlanmak istemeyesiniz? Üç farklı noktadan binaya fiber geliyor. İletişim sürekliliği açısından Radore’ye ciddi bir güvence sağlıyor.

Sadi Abalı

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.