Geleceğin medyası anlık mesajlaşma mı olacak?

2020 DEĞİŞİM YILI OLACAK Anlık mesajlaşma servisleri internetin var olduğu günden bu yana hayatımızda var. Ancak henüz altın çağı gelmemiş olabilir.

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - MURAT YILDIZ myildiz@ dunya.com

İnternetin gelişim sürecine baktığımızda amaçlardan birinin de, bir mesajın anında kıtalararası mesafedeki bir başka kullanıcıya gönderilebilmesiydi. Henüz e-posta protokollerinin bile olmadığı o günlerde farklı uygulamalar sayesinde bunu başarmak mümkündü. İnternetin gelişmesi ile birlikte WWW yani web tabanlı servisler, internet siteleri hızla popüler hale gelse de anlık mesajlaşma ihtiyacı hiç hız kesmedi. ICQ, MSN Messenger ve daha birçok uygulama üzerinden kullanıcılar anlık mesajlaşma ihtiyaçlarını çözdüler.

Mobil devrim her şeyi değiştirdi

Tam bu uygulamaların sonunun geldiği, hepsinin tek tek kapandığı bir döneme girmişken, mobil cihazlar ve mobil internet durumu bir kez daha değiştirmiş oldu. WeChat, Whatsapp, Line, Viber, Facebook Messenger bu alandaki öncü uygulamalar arasında yerini aldı. Ancak anlık mesajlaşmanın büyüsü birçok farklı sosyal medyayı da kendine çekmeye devam ediyor. Örneğin Snapchat, Instagram ve Twitter, aslında anlık mesajlaşma uygulaması olarak doğmamalarına karşın, bu özelliklerini her güncelleme ile bir adım öteye taşıyorlar. Tüm sosyal medya uygulamaları kullanıcılarına aynı zamanda anlık mesajlaşma yapabilecekleri bir platform vadetmeye çalışıyor.

Değişim ne getirecek?

Günümüzde anlık mesajlaşma uygulamaları çok büyük bir kitleye sahip olsa da henüz altın çağlarını yaşamaya başlamadı. Çünkü web ve mobil uygulamalar üzerinden bilgi alışverişi gücünü korumaya devam ediyor. Peki bu ne kadar devam edecek. 2020 yılı ile birlikte durumun ciddi oranda değişmesi bekleniyor. Özellikle anlık mesajlaşma servislerini kullanmaya merakla Y neslinin satın alma gücüne kavuşması ile birlikte, web ve mobil uygulamaların yerlerini yavaş yavaş anlık mesajlaşma servislerine bırakması bekleniyor.

Bu durum birden fazla endüstriyi ciddi anlamda değiştirecek. Bunların başında e-ticaret sektörü geliyor. Yeni nesil uygulamalar artık alışveriş yapmanıza da izin veriyor. Özellikle chatbotlar sayesinde mağazalar talepleri anında yanıtlama- ya başlıyor. Müşteri ödemeyi de doğrudan mesajlaşma servisi içerisinde yapabiliyor. Bir sonraki aşamada ise hizmet, turizm, sağlık ve özellikle medya sektörünün kendisine anlık mesajlaşma uygulamalarında bir yer bulması gerekecek.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.