Zorlu, tekstile teknolojiyi katarak yerini sağlamlaştırıyor

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - SELENAY YAĞCI

Tekstilde inovasyon denince ilk akla gelen isimlerinden biri olan Zorlu Tekstil Grubu, sürdürülebilir üretim için Ar-Ge ve inovasyona yatırım yapan şirketlerin başında yer alıyor. İhracat gücünü inovatif ürünlerinden alan Zorlu Tekstil, özellikle teknik tekstil alanında ürün çeşidini her geçen büyütüyor.

Tiflis'te konuştuğum, Zorlu Holding Tekstil Grubu Başkanı Vedat Aydın, Zorlu'nun teknik tekstil alanında Güney Kore gibi rakip ülkelerinden hiç farkı kalmadığını belirtti. Birçok alanda teknik tekstil ile kumaş ürettiklerini ifade eden Aydın, otomotiv yan sanayiinin yanında giyim kumaşı da ürettiklerini açıkladı.

İnovatif ürünlere yöneldik

Son dönemde çokça konuşulan Endüstri 4.0 dönüşümünü göz önüne alarak son 7 yıldır makine yatırımlarını bu yönde yaptıklarını söyleyen Aydın, "Baktık ki bu makinelerin ucu bucağı yok. Biz de teknik ve inovatif ürünler üretmeye başladık. Sadece nevresim ya da yorganla sınırlı kalmadık. Giyim kumaşı alanını da denedik. Kırışmayan kumaşlar ya da terletmeyen özel kumaşlar da üretebiliyoruz. Nike'ın Pro ürünlerinin kumaşını biz satıyoruz. Koştukça terletmeyen ve serin tutan bir teknoloji" diye konuştu.

Ar- Ge’yi sürdürülebilirliğinin temel taşlarından biri ve en önemli rekabet aracı olarak gördüklerini ifade eden Aydın, şunları söyledi:"Zorlu Tekstil, dünya devlerinin inovatif ortağı. İkea gibi markalara her yıl ye- nilikçi ürünlerimizle mal satıyoruz. Biz yeni bir ürün geliştiriyoruz. Üç bilemediniz altı ay sonra taklit ediliyor. Eğer kalıcı olmak istiyorsak daha fazla inovatif ürün geliştirmeliyiz. Müşterinin başlangıçta bizi seçmesinin bizim ürünümüzü almasının bir sebebi olmalı, yenilikçi bir ürün olmalı. Markasız ihracatta özellikle bu çok önemli, Türkiye'de bu çok yanlış yapılıyor. Sonra Çin ya da başka bir ülke pazarınızı kapıyor. Sırf daha ucuza mal verdiği için maliyet avantajından dolayı. Oysa katma değeri yüksek ürünler daha fazla paraya gidiyor. Katma de- ğer üretmek çok daha mühim. Böylece firmalar sizden mal almaya devam ediyor, yeni ne ürünlerin var diye sorabiliyor." Genellikle tasarım patentleri aldıklarını söyleyen Aydın, "Ürün patentleri almak zor çünkü içinde kullandığınız bir maddeyi, mesela mikro fiberi başkası da kullanabiliyor. Önemli olan o maddeyi perdede kullanmayı başarabilmek. Bu da inovasyon oluyor. QR kodlu nevresimlerimiz buna örnek. Kodu okutunca içine koyduğumuz video oynamaya başlıyor ve ister uyumadan önce ister uyandığında izleyenebiliyor" dedi.

Akıllı evlerin, akıllı ürünleri

Evlerde benzersiz bir konfor alanı yaratmak için çalışan Grup, teknoloji ile entegre ev tekstilinde ürettiği akıllı ürünlerle tüketicilerin yaşam kalitesini artırmak da istiyor. Beş yıl içinde, perdelerin gün boyunca topladığı güneş enerjisi ile evimizi ısıtıp soğutabileceğini öngören Grup, giyilebilir teknoloji dahil akıllı tekstilin her alanında önemli Ar- Ge çalışmaları yapıyor ve bu çalışmaların ipuçlarını da yansıtan çok özel ürünleri tüketicilerle buluşturuyor.

Savunma sanayinde kullanılmak üzere elektromanyetik ve infrared kalkanlı kumaşlar üreten Zorlu Tekstil, ilerleyen yıllarda sinek kovan ve polen savar perde üretimine başlamayı planlıyor. "Kendini Temizleyen Stor ve Perde”, “TAÇ Connect”, “Serin Tutan Pike” ve “Led Işıklı Perde Koleksiyonu” gibi ürünleri en çok dikkat çeken ürünler arasında yerini alıyor.

Vedat Aydın

Zorlu Holding Tekstil Grubu Başkanı Vedat Aydın

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.