“Oyuncu” gençler yetiştirmeliyiz

Dunya Tekno Trend - - GELECEK LABORATUVARI - DİDEM ERYAR ÜNLÜ didem.eryar@dunya.com

Son yıllarda internet teknolojilerinin ve özellikle mobil platformların gelişmesi, dünyada ve Türkiye’de bilgisayar oyunlarının yaygınlaşmasına olanak sağladı. Newzoo şirketinin raporuna göre bugün dünyada yaklaşık 2.2 milyar kişi dijital oyun oynuyor. Geçen yıl 101.1 milyar dolar büyüklüğe sahip olan sektörün, 2020 yılı için öngörülen hedefi 128.5 milyar dolar.

Dünyadaki gelişime paralel olalarak Türkiye’dee de dijital oyun sektörü hızla büyüyor. Türkiye, Avrupa ortalamasının üzerindeki gençç nüfusu nedeniyleyle dijital oyun kültürülü ü nün hızla yayıldığı ülkeler arasında geliyor.

Geçen yıl 755 milyon dolar olan pazar hacminin, 2020 hedefinin 2 milyar dolar olduğu belirtiliyor. Google da, Game Developer Conference’da Türkiye’yi bulunduğu bölgenin en hızlı büyüyen üçüncü oyun pazarı olarak ilan ederek yatırımcıların Türkiye’ye ilgi göstermesi gerektiğine işaret etti.

Beykoz Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nüket Güz,“Böylesine büyüme potansiyeli olan bir sektörün en önemli ihtiyacı, yetişmiş insan gücü. Mezun öğrencilerimiz, hem Türkiye’de hem de dünyanın farklı yerlerinde çalışma olanağını bulacaklar” yorumlarını ya- pıyor. Prof. Dr. Nüket Güz, “Yaş ve cinsiyet ayrımı olmaksızın mobil platformlarda tek başına oyun oynamayı tercih edenlerin oranı yüksek. Avrupa ortalamasının üzerinde olan genç nüfus nedeniyle Türkiye’de dijital oyun kültürü hızlı bir şekilde yayılıyor” diyor.

Üretim yapılm yapılması şart

Gam Gaming in Turkey’in 2016 y yılı Türkiye Oyun Sektörü raporuna göre; Türkiye’deki oyuncu sayısı 29.3 milyon. “Oyuncu sayısının önümüzdeki 4 4-6 yıl içinde 5060 milyona yüksel leceği ği tahmin ediliyor" diyen Nüket Güz, "Türkiye’nin, küresel pazarın önemli aktörlerinden biri durumunu kazanması ve dünyadan aldığı payı artırması bu alanda üretim yapması ve ürettiğini ihraç etmesi ile gerçekleşebilir. Dijital çağın ve ekonominin gereklerinin farkında olan, yenilikçi çalışmalar geliştirecek alt yapıya sahip, dijital oyun ve içerik üretebilecek gençler, bu büyümenin lokomotifi olacaktır. Oyun ihracatına giden yolda, dijital oyun tasarımı alanında eğitim veren üniversiteler ve bu üniversitelerin sayısının artması belirleyici bir rol oynayacaktır” yorumlarını yapıyor.

Türkiye dijital oyun sektörünün en hızlı büyüdüğü ülkelerden. Geçen yıl 755 milyon dolar olan pazar hacminin 2020'de 2 milyar dolar olması hedefleniyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.