Büyük ekran pazarının lideri

Samsung Galaxy S8 Plus, büyük ekran cihaz arayanlar için en iyi bileşenleri bir arada sunuyor.

Dunya Tekno Trend - - HAFTANIN ÜRÜNLERİ - MURAT YILDIZ

Bu senenin başından Samsung’un yeni Galaxy S8 ürünleri için beklenti başlamıştı. Artık kıvrımlı ekranları tercih eden, alanındaki en başarılı fotoğraf çekme kapasitesini sunan Galaxy S serisinin ne gibi yenilikler getireceği merak konusu olmuştu. Note serisi ile yaşanan talihsizlik sonrasında durumun da toparlanması gerekiyordu. Yeni Galaxy S8 Plus bunu başarmış görünüyor. Birkaç eksiğe rağmen.

Sınırları kaldırıyor

Edge ekran ile geldiğinde birçok üretici bu hamleye ihtiyatlı yaklaştı. Samsung ise Edge ürünün- den beri S6 ve S7’de bunu sürdürmeye devam ediyor. S8 ve S8 Plus ise bunu bir adım öteye taşıyor. Artık kenar kıvrımları klasik edge ekranlar kadar bombeli değil ancak çerçevesiz bir tasarım sağlamaya yetiyor. Samsung yalnızca kenarlarda değil aynı zamanda üst ve alttaki boşlukları da neredeyse ortadan kaldırmış. Böylece ön yüzeyde yalnızca kocaman bir ekran görüyorsunuz. S8 Plus tam 6.2 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip olmasına rağmen daralan çerçeve sayesinde bu kadar büyük bir görüntü yaratmıyor. Telefon benim orta büyüklükteki elime bile rahatlıkla sığıyor ve tek elle kullanmaya devam edebildim.

Telefonun önündeki ana ekran tuşu kaldırılmış ancak titreşimli bir geri bildirime sahip sanal tuş var. Bu oldukça başarılı çalışıyor. Ekran kilitleme tuşu ise sağda. Ekranın arkasında kamera çıkıntısı nihayet giderilmiş. Parmak izi okuyucu buraya yerleştirilmiş. Ancak bunu bulmak biraz sıkıntılı ve birkaç denemeden sonra vazge- çebiliyorsunuz.

Ekranın solunda ise Samsung’un yeni akıllı asistanı Bixby tuşu var. Bixby ses komutlarını şimdilik Türkçe olarak algılamıyor ancak bildirim, trafik ve hatırlatma yöne- ticisi olarak oldukça başarılı.

Tasarımda dikkati çeken bir diğer husus halen kulaklık çıkışının yerini muhafaza etmesi. Samsung yeni nesil Bluetooth kulaklıkları ile bu alanda başarılı işler yapsa da kablolu kulaklık sevenleri üzmemiş. Dahası yeni satın aldığı AKG markasına ait bir kulaklık kutunun içerisinde geliyor. Bu oldukça başarılı.

Samsung yeni nesil telefonunun kamerasında yazılımsal güncellemeleri tercih etmiş. Yeni çekim modları ve Bixby destekli nesne algılama yetenekleri ile fotoğraf çekiminde farklı ihtiyaçları çözüyor. S7 Edge ile birlikte gelen ve özellikle düşük ışıkta bile yük- sek performans veren kameranın aynısı kullanılmaya devam edilmiş. Kamera şu andaki amiral gemisi telefonların hiçbirinin arkasında kalmıyor.

Samsung Galaxy S8 Plus, daha iyi pil ömrü, daha başarılı tasarımı ve ekranı ve yazılımsal güncellemeleri ile Galaxy ailesi için iyi bir terfi seçeneği.

S8 Plus tam 6.2 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip olmasına rağmen daralan çerçeve sayesinde bu kadar büyük bir görüntü yaratmıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.