İspak Ambalaj sanayiinin geleceğine yatırım yapıyor

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - SELENAY YAĞCI selenay.yagci@dunya.com

Türkiye’nin önde gelen grupları arasında yer alan Kibar Holding’in esnek ambalaj alanında faaliyet gösteren grup şirketi İspak Ambalaj, her türlü işlenmiş gıda, şekerleme, çikolata, süt ve süt ürünleri, ilaç, kozmetik, içecek, beyaz eşya, izolasyon sektörleri için ambalaj çözümleri üretiyor. Şirket, sanayiinin geleceğine hazırlanmak için önemli bir yatırımı hayata geçirdi. Endüstri4.0 devrimine göre, son teknolojiye sahip ekipmanlarla donatılan tesis, 25 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 60 bin metrekare alan üzerine kurulu. Çevre duyarlılığı yüksek olarak tasarlanan yeni fabrikada, yılda 5 bin ton solvent geri kazanım tesisi de kurularak, karbon ayak izi minimum seviyeye indirilecek.

İzmit’te bulunan Asım Kibar Organize Sanayi Bölgesi’nde kurularak, yaklaşık 200 milyon liraya mal olan yeni tesis ile İspak Ambalaj mevcut üretim kapasitesini 3 katına çıkardı. Haziran 2016’da temelleri atılan ve Nisan 2017’da devreye alınan fabrika, yılda 40 bin ton üretim kapasitesine ulaştı. Yeni fabrikada toplam 450 kişilik personel istihdam ediliyor.

İspak ambalajın yeni fabrikası, Türkiye’de tek seferde yapılan en büyük esnek ambalaj yatırımı özelliğini taşıdığının altını çizen Kibar Holding CEO'su Tamer Saka, İspak Ambalaj olarak küresel oyuncu olma hedefiyle önemli kararlara imza atttıklarını ve Ar- Ge odaklı projeleriyle sürdürülebilir, sorumlu ve yenilikçi bir anlayışla gelişmeye ve büyümeye hızla devam ettiklerini söyledi.

İspak Ambalaj olarak müşterilerin hayatını kolaylaştıran inovatif ürünler geliştirmeyi amaçladıklarını kay- deden Saka, esnek ambalaj sektörüne özelleştirilmiş, yüksek kaliteli ürünler ve hizmetler sunmak için sürekli inovasyon düşündüklerini söyledi.

Hedef Avrupa liderliği

Verimliliği öne çıkartmanın, katma değeri yüksek işler yapmanın asıl olduğu bir döneme girildiğine dikkat çeken Saka, “Tüm ekibimizle çalışmalarımızda daima yenilikçi ve inovatif olmayı ilke ediniyoruz. Çünkü hedefimizde Avrupa liderliği var. Sanayi 4.0’ın tüm unsurlarıyla hayata geçirdiğimiz yeni fabrikamız ve Ar- Ge çalışmalarımızla üretimde verimliliğe ve yeni pazarlarda var olmaya odaklanıyoruz” diye konuştu. Yeni tesiste üreteceği ileri teknolojili katma değerli ürünleri yurtdışına pazarlayarak Türkiye’nin ihraç hacmine 100 milyon avroluk katkı sağlayacaklarının altını çizen Saka, "2020 yılında 150 milyon Euro ciroya ulaşarak Avrupa’nın ilk 20 üreticisi arasında olmayı amaçlıyoruz" dedi. Yaptıkları işi hizmet işi olarak gördüklerini belirten Saka, şunları söyledi: "Ar- Ge ve tasarımı da terzi usülü yapıyoruz. Müşterilerimizin sorunlarına ya da taleplerine yönelik çözümler geliştiriyoruz. Standart çözümlerimiz yok ama sorunları görüp çözüm üretecek kabiliyetimiz var. Müşteri herşeyden önce maaliyet avantajına bakıyor. Bizde katma değerli ama maliyeti de düşük ürünler geliştirmeye odaklanıyoruz. Dünyadaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Özellikle uzakdoğuyu sıkı takip edip inovatif ürünler geliştiriyoruz. Bu nedenle de çok daha aza mal edebileceğim bir kapasite artırma yatırımına daha fazla yatırım yaparak katma değerli ürünler üreteceğim teknolojik makinalarla sistemlerle donattım."

Tamer Saka

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.