Etiya’dan herkese “yapay zeka”

Türkiye’nin en büyük kurumsal yazılım firması Etiya yeni ürünü Cognitus ile yapay zeka geliştirmedeki bilgi birikimini paylaşıma açıyor.

Dunya Tekno Trend - - GELECEK LABORATUVARI - DİDEM ERYAR ÜNLÜ didem.eryar@dunya.com

ODTÜ mezunu üç mühendis arkadaş olan Aslan Doğan, Ali Durmuş ve Serdar Dağdelen'in 2004 yılında kurduğu Etiya, bugün Türkiye'nin en büyük kurumsal yazılım şirketi konumunda.

Etiya, yeni ürünü Cognitus ile yazılımda yapay zeka yeteneğini, bulut platformu üzerinden yazılımcıların erişimine açıyor.

Bugün yaşadığımız dijitalleşme hayatımızın her alanına olduğu gibi, yazılı iletişime de dokunuyor. “Cognitus”, “deneyimlenmiş bilgi” anlamına geliyor. Etiya tarafından yapay zeka alanında geliştirilen Cognitus, doğal dil işleme yeteneği ile insanların kullandığı dili sistemlerin de anlamasını sağlıyor. Şu anda Türkçe ve İngilizce’yi destekleyen Cognitus, yakın zamanda Arapçayı da destekliyor olacak.

İnsan dilini bilgisayarlara anlatacağız

Dijitalleşmenin hayatımızın her alanını etkilediğini ifade eden Etiya Kurucu Ortağı ve CEO’su Aslan Doğan, “Yazılı iletişim de yapay zekanın kullanım bulabileceği önemli alanlardan bir tanesi. Sosyal medyada, e-postalarda, online müşteri servislerinde ve ürün yorum sayfalarında insanlar taleplerini yazılı bildirim olarak iletiyorlar. Gerçek kişiler tarafından kolayca anlaşılabilen bu bildirimlerin, bilgisayarlar devreye girdiğinde aynı şekilde anlaşılması oldukça zor olabiliyor. Bilgisayarlarında bu bildirimleri gerçek kişiler ile aynı kolaylık ve netlikte anlamlandırabilmeleri için, bizim ‘doğal dil işleme’ dediğimiz, geliştirme tarafı oldukça kompleks bir yeteneği yazılımcıların sistemlerine entegre etmeleri gerekiyor” diyor.

Hem verimlilik, hem müşteri memnuniyeti artacak

http://www.cognitus.ai/ üzerinden paylaşıma açılan Cognitus API’nin yazılım geliştiriciler başta olmak üzere, insan ve bilgisayar arasındaki iletişimin en iyi şekilde sağlanması hedefiyle çalışan herkesin ilgisini çekeceğini ifade eden Doğan, şu bilgileri veriyor: “Pek çok farklı alanda ürün ve servislere katma değer sağlayan Cognitus, yapay zeka yeteneğinin, en etkin kullanım alanlarından biri de Müşteri Hizmetleri. Cognitus sayesinde bir ya da birden çok kaynaktan gelen yazılı metinleri daha kısa sürede anlıyor, yönlendiriyor ve cevaplayabiliyoruz. Müşteri servis yönetiminde bildirimlere hızlı cevap vermek önem taşıyor. Bu doğrultuda ‘doğal dil işleme’ üzerinde uzun süredir Ar- Ge çalışmaları yapıyoruz. Cognitus sayesinde, firmalar hem maliyetlerini azaltacaklar, hem verimliliklerini arttı-

racaklar. Müşteri taleplerinin doğru ve hızlı analiz edilmesi dolayısıyla, müşteri memnuniyeti artacak, satış süreçleri kısalacak.”

Etiya, Türkiye’de ve yurtdışında telekom, enerji, medya ve finans sektörlerine, CRM, satış sipariş yönetimi ve data analitiği çözümleri sunuyor. Şirketin müşterileri arasında Türkiye’deki büyük şirketlerin yanı sıra KOBİ’ler de var.

Ar- Ge çalışmalarını Türkiye’de yapan ve yine Türkiye’de ürün geliştiren Etiya, Türkiye’nin yazılım ile büyüyeceği, yazılım ile fark yaratacağı inancından hareketle, 2023 yılına kadar global yazılım pazarının lider şirketleri arasında yer almayı hedefliyor.

Aslan Doğan

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.