Facebook’tan

Al Haberi

Dunya Tekno Trend - - İK & TEKNOLOJİ -

Günümüzün önemli bir kısmını geçirdiğimiz Facebook yalnızca bir sosyal mecradan daha fazlası. Önemli bir reklam alanı olarak da kullanılan Facebook, etkileşimde olduğu şirketlerle birlikte ‘KOBİ’ler, Topluluk ve Eğitim’ konularına odaklanan Future of Business (İş Dünyasının Geleceği) raporunu yayınladı. Facebook Future of Business raporunda, çevrimiçi mecralarda kurulan bağlantıların ne kadar önemli olduğu, mobil ekonomide KOBİ’lerin fikir alışverişi amacıyla birbirleriyle iletişime geçtiği ele alınıyor. Facebook’un, OECD ve Dünya Bankası işbirliğiyle hazırladığı rapor için yapılan ankete bugüne kadar 40 ülkeden 200 bin KOBİ katıldı. Rapordaki ilgi çekici bulgular şöyle:

• Rapora göre KOBİ’lerin yüzde 42’si birbirlerinden bir şeyler öğrenmenin yeni mobil dünyada bilgiye ve eğitime ulaşmanın temel yollarından biri olduğunu belirtiyor. Türkiye’deki KOBİ’lerin ise yüzde 48’i bilgi ve eğitime online aramalar üzerinden ulaşırken, medya yüzde 44 ile ikinci sırada yer alıyor.

• Rapor, işletmelerin birbirleriyle iletişim kurup, fikir alışverişi yaptıklarında daha özgüvenli olduklarını gösteriyor.

• KOBİ’lerin yüzde 41’i önümüzdeki 6 ay içerisinde ek istihdam yaratmak istiyor. Uluslararası ticaret yapan KOBİ’lerin yüzde 47’sinin önümüzdeki 6 ay içerisinde ek istihdam oluşturması muhtemel görünüyor. KOBİ’lerin yüzde 61’i ise kendi işletmelerinin geleceği konusunda oldukça özgüvenli hissettiğini belirtiyor. Bunlara ek olarak, Türkiye’deki KOBİ’lerin daha iyi bilgi ve eğitime ulaşmak istedikleri alanlar arasında yüzde 46 ile reklamcılık, yüzde 44 ile pazarlama ve yüzde 42 ile işletmelerini büyütmeye yönelik bilgiler yer alıyor. Görüldüğü üzere Facebook’la yalnızca yıllardır görmediğiniz ilkokul arkadaşınızı görmek değil, girişiminizin geleceğini yaratmak da mümkün.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.