Google’a Bakmadan Söyleyin: İnovasyon Nedir?

Dunya Tekno Trend - - İK & TEKNOLOJİ -

Malumunuz üzere meraklı ve kendisini geliştirmeye açık olan CEO’lar, her daim yenilikleri hedefler. Bir bakmışsınız, gönderisine nasıl başka birisini etiketleyeceğini bile sekreterine soran işvereniniz; artık paylaşımlarda sınır tanımamaya ve hatta “canlı yayın” uygulamalarını kullanmaya başlamış.

Onunla aynı dili konuşmak, artık biraz daha kolaydır. Sizden önde olmasına izin vermediğiniz sürece!

İnovasyon, son dönemde gündemde geniş yer tutmaya başlayan bir kavram. Fakat net bir tanımlamasını yapabilecek insan sayısı ise az. Bir inovasyon nerede başlar, sınırı nerede biter; söylemek zor. Şüphesiz ki, her yenilikçi firma kendisini inovatif addedemez.

Rekabetçiliğin getirdiği geride kalma endişesi, şirketleri bir kerelik inovatif hareketlere itti diye, o firma inovatif olmaz mesela. Temelde, yenilikçiliği kast eden bir kavram olan inovasyon; yeni bir fikrin, kelimenin, organizasyon sürecinin harekete geçip ticari bir so- nuç elde etmesini kast etmektedir. Patronunuza bir toplantı esnasında satabileceğiniz birkaç bilgi ister misiniz? • Tek seferlik bir süreç olmayan, süreklilik gerektiren ‘inovasyon’da geleneksel kalıplar kullanışlı değil.

• İnovasyonda, illâ ki sıfırdan bir tasarım gerekmez. Var olan bir ürünün geliştirilmesi ve pazarlanması da hedeflenebilir.

• Organizasyonun tüm bireyleri, inovasyonun birer parçası olabileceği gibi iki / üç kişilik ekipler halinde de yürütülen çalışmalar başarıya ulaşabilir. Bazen kalabalıktansa, tekil uğraşlar da hedefi bulur!

• Sosyal inovasyon, pazarlama inovasyonu ve organizasyonel inovasyon olmak üzere farklı başlıklar ve farklı konseptler de bütünleşik hâlde ilerletilerek başarıya ulaşılabilir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.