Türkiye'nin tarlaları akıllanıyor

TARIM sektöründe dijitalleşme dönemi

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - HİLAL SARI

Bosch'un Deepfield Robotics teknolojisi ile Türkiye’nin tarlaları akıllanıyor. Çanakkale’nin pilot bölge olacağı projede çiftçiler akıllı telefonları ile tarla yönetip verimi artıracaklar. Çiftçiler verinin gücüyle çok daha sağlıklı ve çok daha kaliteli ürünler geliştirecek. Bu, hem ekonomiye katkı sağlamak, hem de çiftçinin gelirini artırmak anlamına geliyor.

Dijitalleşmenin son dokunduğu cephelerden biri de tarım. Akıllı evler, akıllı arabalar ve akıllı fabrikalardan sonra şimdi de akıllı telefonlarla tarlaların yönetildiği akıllı tarım çağındayız. Nesnelerin İnterneti tarım sektörünü de değiştiriyor. Küresel tarım sektör bir yandan artan su sıkıntısını, yetersiz tarım alanı sorununu, yönetmesi zor maliyetleri aşmak, diğer yandan da 2050 yılı itibariyle yüzde 70 büyümesi beklenen dünya nüfusunun artan tüketim ihtiyaçlarını karşılamak zorunda.

İstanbul’dan Almanya’daki çilek tarlasını canlı canlı yönetti

Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Steven Young’ın geçtiğimiz hafta Çırağan Kempinski’de düzenlenen Bosch Grubu yıllık basın toplantısında Türk çiftçilere verdiği müjde artık akıllı tarım teknolojilerinin de hayatımızda olduğu gerçeğini gösterdi. DÜNYA Executive’e özel konuşan Steven Young grubun yıllık büyüme rakamlarını ve hedeflerini açıkladığı toplantıda Deepfield Connect adlı mobil uygulama ile çilek tarlalarını uzaktan gözlemlemeyi ve yönetebilmeyi sağlayan Deepfield Robotics teknolojisini bizzat kendi akıllı telefonundan Almanya’da bir çilek tarlasına bağlanarak gerçek zamanlı olarak Türk basın mensuplarına tanıttı.

Şehirleşme ile birlikte tarımda verim daha da önem kazanıyor

Şehirleşme ile birlikte tüm dünyada tarım alanlarının azaldığını vurgulayan Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Steven Young tarım alanlarını ve su kaynaklarını daha verimli kullanmak için geliştirilen yeni Bos- ch teknolojisi ile artık tarlaların akıllı telefonlar aracılığıyla uzaktan bile yönetileceği müjdesini verdi. Etkinlik sırasında Almanya’da bir çilek tarlasına akıllı telefonundan canlı bağlanan Young gerçek zamanlı verilerle çilek tarlasının sıcaklığını, nemini izleyerek buna göre ısı ayarı ve sulama ayarı gerçekleştirdi.

Uygun şartların dışına çıkıldığında telefon çiftçiye alarm gönderiyor

Sistem örneğin gerçek zamanlı bir şekilde havadaki sıcaklığı ölçüyor. Bir örnek vakada Almanya’da bugün son beş dakika güncellemeleri ile birlikte 25.4 - 24.6°C arasında oynuyor. Diyelim ki akıllı telefonumuzdan tarladaki sensörler sayesinde ürünün sıcaklığının ise 16.5°C olduğunu görüyoruz. Akıllı uygulama çiftçiye diyor ki, sizin belirlediğiniz parametrelerin dışına çıkmış bu değer, lütfen ilgilenin. Bu sadece ısı değeri. Don, aşırı ısınma, sulama yönetimi ve hastalıklar konusunda da birçok parametre belirleyerek mahsullerin zarar görmesini proaktif bir şekilde önlemek mümkün. Uygula- manın alarm kısmına geldiğimizde çiftçi mahsulun üzerindeki dereceyi en az 10°C en fazla 12°C olması gerektiği şeklinde ayarladıysa ve ortam sıcaklığı 16°C ise uygulamada kırmızı renkli uyarılar buna müdahale edin diyor. Hava rutubeti ise Almanya’da bağlandığımız çilek tarlası için en az %31 en fazla %33 olabiliyor. Fakat veriler bize %41 olduğunu söylüyor. Bu da arzulanan kriterlerinin dışına taşmış durumda.

Bosch sensör teknolojileri çiftçinin hayatını kolaylaştıracak

Tarım alanlarının ve suyun daha verimli kullanılmasının her gün daha da önemli hale geldiğini vurgulayan Steven Young, sensör teknolojileriyle çiftçilerin hayatını kolaylaştıracaklarını ve bu uygulamanın Türkiye’de de bu yıl başlayacağını aktardı. Çanakkale’nin pilot bir bölge olması için görüşmelere başladıklarını belirten Young farklı mahsül gruplarında eş zamanlı bir şekilde uygulamaya başlayabileceklerini söyledi. “Mahsuller çok daha verimli olacak ve çiftçiler ciddi anlamda zaman kazanacak” ifadelerini kullanan Bosch çok yakında Türk arıcılar için de benzer bir teknolojiyi piyasaya sunacaklarının müjdesini verdi.

Çiftlik sahipleri nerede olursa olsun mahsulü izleyebilecek

Nerede olursak olalım, örneğin Çanakkale’de domates yetiştiriyor olalım ama İstanbul’dayız, çiftliğinin ne alemde olduğunu merak eden toprak sahipleri akıllı telefonlarıyla çiftliğin durumunu inceleyebilecek. İstenilen takdirde aynı web geçmişi gibi çiftliğin verilerinin de geçmişinin incelenebildiği uygulamada günlük ve haftalık değerler saat bazında dahi tarihsel olarak gözlemlenebiliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.