2025 Kehanetleri

Dunya Tekno Trend - - İK & TEKNOLOJİ -

Son zamanlarda üzerine en fazla içerik üretilen, en çok konuşulan ve çalışma hayatını derinden etkileyen konulardan biri olan Endüstri 4.0 akımı, geleceğe ilişkin öngörülerimizi de keskinleştirmeye başlıyor. Dünya Ekonomik Forumu’na bağlı Küresel Gündem Konseyi (toplum ve yazılım dünyasının geleceği üzerine çalışıyor) tarafından yapılan bir araştırmada; teknoloji alanında çalışan 800 üst düzey yönetici ve uzmanın, dördüncü sanayi devriminin tetiklediği gelişmelerin neler olabileceği üzerine fikirleri sunuldu. Katılımcıların %75’inden fazlasının üzerinde uzlaştığı 2025 öngörüleri ise şu şekilde belirlendi:

1. Nüfusun %10’u, internete bağlanabilen giyisiler giyecek.

2. Nüfusun %90’ı ücretsiz ve sınırsız çevrimiçi depolama hakkına sahip olacak.

3. İlk robot eczacı Amerika’da göreve başlamış olacak. Bunu başka ülkeler ve elbette başka görevlerde çalışan robotlar izleyecek.

4. İlk kez bir devlet, geleneksel nüfus sayımı yerine büyük veri kaynaklarını kullanarak nüfus sayımını gerçekleştirecek.

5. Okuma gözlüklerinin %10’u internete bağlı olacak. Bir kelimenin anlamını bilmiyorsak gözlüğümüz yardımıyla hemen öğrenebileceğiz.

6. Tüm tüketim ürünlerinin %5’i, 3D yazıcılar ile üretilir hale gelecek.

7. Şirketlerde yapılan kurumsal denetimlerin %30’u yapay zeka tarafından gerçekleştirilecek.

8. İlk kez 3D yazıcı ile üretilmiş bir karaciğer insana nakledilecek.

9. Amerika’da trafikteki tüm araçların %10’u şoförsüz olacak. Otonom araçların bu payı zaman içerisinde artarak tüm ülkelere yayılacak. Her ne kadar büyüleyici olmaktan uzak öngörüler de olsa, günlük yaşantımızın oldukça hızlı bir değişime maruz kalacağı da aşikâr. Bu öngörülerden de ilham alarak, bilgi teknolojileri ve robotik ile beslenen Endüstri 4.0 devriminde en ön sıralarda saf tutmak gerekiyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.