Neden Sosyal Medya

Dunya Tekno Trend - - İK & TEKNOLOJİ -

İK sektöründe hizmet veren firmaların veya firmasının İK departmanında görev alan pek çok profesyonelin zaman zaman aklına takılan bir sorudur: Neden sosyal medya bu kadar önemli? Veya, “Ben neden sosyal medyayı takip etmek zorundayım?” Rakamların bu soruya vereceği bazı cevaplar var.

Dünyada sosyal medya kullanıcılarının üçte ikisi iş hayatından. Bu kitlenin % 79’u ise, iş bağlantılarını sosyal medya temelli kuruyorlar. Şirketlerin % 32’si herhangi bir kontrole tabi tutmadan, çalışanlarının sosyal medya kullanımına izin veriyor.

İşverenlerin % 79’u, işe alım sürecinde sosyal medyayı kullanırken; % 70’lik bir oran da adayların sosyal medya kullanımını araştırıyor. Bu kitlenin % 73’ünün ağırlık verdiği platform ise LinkedIn. İşi biraz daha üst boyuta çıkaralım ve Youtube’a kulak verelim: Videolu iş ilanları, videosuz iş ilanlarına göre tam 12 kat daha fazla görüntülenirken; % 34 daha fazla başvuru alabiliyor! Bu rakamlar ve istatistikler dünya genelinde böyle. Peki Türkiye’de durum nasıl dersiniz? Şirketlerin % 54’ünde çalışanlara sosyal medya (en azından iş yerindeyken) yasak. % 19’luk bir dilimde ise iş amaçlı sosyal ağlara giriş serbest; % 16’da ise sınırlı kişisel kullanım izni var. Geri kalan % 10’luk kitle ise limitsiz kullanım izni vermiş durumda. Bu rakamlardan daha vahimi de var. İşveren Markası dediğimiz kavramdan, insan kaynakları yöneticisi olarak çalışan kesimin % 49’u bihaber! Geri kalan % 51’in ise sadece % 35’i işveren markasına yönelik çalışma yapıyor. Şirketlerin Y kuşağını işletmelerine çekmek için uğraşan İK yöneticilerinin 51’lik dilimdeki payı ise % 59. Yoksa siz sosyal medyayı sadece Candy Crush’tan ibaret mi sanıyordunuz?

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.