Başarısızlık Müzesi

Dunya Tekno Trend - - İK & TEKNOLOJİ -

Çocukluğumuzdan itibaren en başarılı örnekler önümüze konularak, onlara benzeyerek kendimize çeki düzen vermemiz ya da kendimizi geliştirmemiz beklenir. Oysa başarılı örneklerden alınacak dersler kadar, başarısızlıklardan alınacak dersler de vardır. Hatta başarısızlıkların öğrettikleri çok daha etkileyici dönü- şümler yaratabilir. 7 Haziran’da İsveç’in Helsinborg şehrinde açılacak olan ‘Başarısızlık Müzesi’ (Museum Of Failure – Innovation), asıl ders çıkarılması gereken örneklerin başarısızlıklar arasından seçilmesi gerektiği fikrini destekleyen en güncel gelişme diyebiliriz. Müzeyi en ilginç kılan detay ise, müze için seçilen ürün- lerin Nokia, Apple, Coca- Cola, Google gibi dünya devi şirketlerin inovasyon kapsamında tanıttıkları ve amiyane tabirle ‘ellerinde patlayan’ ürünler olması. Müzede, arasında Nokia N- Gage’den Google Glass’a kadar 60’tan fazla ürün sergileniyor. Müze’nin web sitesinde yer alan giriş yazısı ise durumu çok güzel özetliyor: “Sı- radan yenilikçilik atölye çalışmalarında çok sıkılmadınız mı… Ya da duvarlardaki rengarenk post-itlerden… Başarısızlık müzesi, size bambaşka bir deneyim vadediyor.”.

Müze başarısız olma korkusundan adım atmaya dahi korkan, ‘Girişemeyen Girişimciler’ için büyük bir fırsat. Elbette İsveç’e gitme şansı olmayanlar kendi çevresindeki başarısızlıklardan ilham almayı deneyebilir. Müzenin kurucusu Samuel West’in görüşleri de bu başarısızlıkların önemine ilişkin görüşümüzü destekler nitelikte. West, müzede sergilenen inovasyon ürünlerinin illa teknik başarısızlıklardan kaynaklanmadığını, genellikle başarılı markaların başarı yolculuklarında karşılaştıkları önemli engeller olduğunu söylüyor.

Doğamız mı yoksa sosyal çevremiz mi bizi, gözümüzü en yükseğe dikmeye yönlendiriyor, tartışmak çok anlamlı olmayabilir. Ancak şurası bir gerçek ki; yerin yedi kat altına gömülmüş başarısızlıklar, bulutların üstündeki başarılardan çok çok daha fazla.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.