Kurzweil: Kahin mi, Şanslı mı?

Dunya Tekno Trend - - İK & TEKNOLOJİ -

Ray Kurzweil’i tanıyor musunuz? Yazar, mucit, bilgisayar bilimcisi, gelecekçi ve Google’da mühendislik müdürü olan Kurzweil, tarih cetvellerinde ufak bir oynama payı ile birlikte, yaptığı tahminlerin tam yüzde 86’sının ( bunların içinde Sovyetler Birliği’nin yıkılışı, internetin büyümesi ve bilgisayarların insanları satrançta yenme yeteneği de var) gerçekleşmesi ile meşhur.

Geçtiğimiz günlerde katıldığı bir seminerde, “tekilliğin” 2045 yılında gerçekleşeceğini iddia ederek bu tahminlerine bir yenisini daha ekledi. Tabii, sadece tekillik hakkında konuşmadı…

Sanal Gerçeklik teknolojisin- deki, bilim kurgu seviyesinde sıçramalar ile beyin-bilgisayar arayüzü benzeri teknolojilerin vücutlarımızı etkileyerek beyinlerimizin ve bütün varlığımızın makineleştiği muhtemel bir geleceğin yol haritasını da çiziyor Kurzweil.

‘Merkezsizleşme’ adını verebileceğimiz iş için büyük şehir- lere akın etmek veya belirli bir konuma bağlı yaşama zorunluluğunun ortadan kalkacağı bir durumun yaratılacağını; bu durumun da başta terörizm olmak üzere pek çok şeyi değiştireceğini ifade ediyor.

Tabii, sadece çağdaş çalışma alanındaki değişimler değil bahsedilenler. Biyolojimizi daha sağlam donanımlar ile değiştirme yeteneği de öngörülüyor! Şaka gibi geliyor mu? O halde sıkı durun: 2030’ların başlarında insan bilincinin elektronik bir ortama kopyalanması bekleniyor!

Kurzweil’in bir kahin mi yoksa sadece şanslı birisi mi olup olmadığının bir önemi yok. Öngördüklerinin pek çoğu gerçekleşmiş birisinden bahsediyorsak, başta kendi çalışma yöntemlerimiz olmak üzere pek çok kavramı onun öngörülerine göre şekillendirebiliriz.

2030’a ne kaldı ki?

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.