Drucker’dan Öğütler

Dunya Tekno Trend - - İK & TEKNOLOJİ -

Yönetim disiplini düşünürü ve yazar Peter Drucker, şimdiye dek altın değerinde pek çok öğüt kazandırdı. İçlerinden dördünü, gündelik işlere nasıl adapte edeceğimizi ekleyerek paylaşmak istedik.

1. “Aslında hiç yapılmaması gereken işleri büyük bir verimlilikle yapmak kadar boşa harcanan bir çaba olamaz.” Sizin işiniz olmayan fakat yapabileceğiniz (eski işinizde uzmanlık alanınızdır, eliniz yatkındır, süratlisinizdir vs.) bir iş sizden istendiğinde, onu yapmanız sizin için boşa harcanan bir zamandır. Üstelik eforunuz da cabası. Bu tarz durumlar için ‘Hayır’ diyebilmek hayat kurtarır.

2. “Geleceği tahmin etmenin en iyi yolu, geleceği yaratmaktır.” İnovasyon kavramından başka bir şey geliyor mu aklınıza? Bir bütünlük hâlinde, geleceğe yatırım yapmak… Yeni nesil teknolojileri işinize uydurmak veya işinizi bu teknolojilere göre çeşitlendirmek… Geleceği tahmin etmenin yolu, ona doğru ilerlemekten geçmez mi zaten?

3. “Müşterisiz iş yoktur. Bir işletmenin temel amacı müşteri yaratmaktır.” Bir iş kurdunuz ama işler pek de umduğunuz gibi gitmiyor… Kabahat kimde dersiniz? İş çok mu yanlış bir fikre dayanıyordu? Sektörün ihtiyacını mı karşılamıyordu? Yoksa siz, doğru kanalları kullanamıyor ve müşterinizi bulamıyor musunuz? Üçüncüsü, akla daha yatkın geldi sanırım.

4. “Kültür, stratejiyi kahvaltıda yer.” Bu çok mu ağır oldu? Gerçeklik payı, kulağa geldiğinden daha ağır basıyor oysa. Unutmayın ki, şirketler kültürleriyle var olur. Bu kültür bütün yaratıcı stratejilerden de, devasa yatırımlardan da önce gelir. Eğer kültürle çatışan bir strateji varsa, kimin kazanacağı ortadadır. Üstelik galip gelmek için akşam yemeğini bile beklemez…

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.