Denemekten zarar gelmez

Dunya Tekno Trend - - İK & TEKNOLOJİ -

Eskiden bedenimizi, zihnimizi ya da kişisel becerilerimizi kullanarak üstesinden geldiğimiz durumların o kadar büyük bir kısmını teknolojik cihazlarımıza devretmiş durumdayız ki, neredeyse günün tamamını sosyal medyayı takip ederek doldurabiliyoruz. Telefonlarınız, navigasyon cihazlarınız ya da herhangi bir teknolojik aygıtınız olmadan kendinize ne kadar güveniyorsunuz?

Zamanın, yolun ve hayatın keyfini çıkarmak biraz da ‘manuel’ olmaktan geçiyor olabilir. Denemeye aşağıdaki önerilerimizle başlayabilirsiniz, daha fazlasını kendiliğinden keşfedeceksiniz.

Navigasyonu kapat, şehri keşfet!

Arabanın ‘dıt dıt’ öte öte aynı sokağı 4 kez döndüren navigasyonunu, telefonunuzun sizi hedefe ‘yüz metre sonra sola dönün’ diye bağıra çağıra götüren harita uygulamasını kapatın. Bakalım harita okumayı hala becerebiliyor musunuz? ‘Yolumuzu bulmak’ her anlamda içgüdüsel bir durum. Yoldaki tabelalara, açık adreslere ve en önemlisi iç- güdülerinize güvenmeyi deneyin. Biraz pratik zihnimize de iyi gelecek. Ne zamandır bir şeyi de- rinlemesine araştırmıyorsunuz hiç düşündünüz mü? Cevap yaklaşık son on yıla denk gelecektir. Google hayatımıza girdiğinden beri araştırmayı, sormayı ‘googlelamak’tan ibaret görüyoruz. Merak ettiğiniz bir konuyu gazete kuponlarıyla alınıp hala evin bir köşesinde tozlu halde duran ansiklopedinize sormaya ne dersiniz, ya da size anlatabileceğini düşündüğünüz bir bilene. Bir deneyin, denemek güzeldir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.