Dijitalleşme işgücünün çehresini değiştiriyor!

Dijitalleşmeyle birlikte evden veya kumsaldan çalışmak yeni normal haline geliyor. Akıllı milenyum kuşağı iş ortamının da akıllı ve esnek olmasını isterken, çağın mobil ve internet teknolojileri talep edilen esnekliği sağlayabiliyor.

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - HİLAL SARI

Milenyum kuşağı işinde alacağı maaştan çok kendisine sağlanan esnekliği önemsiyor. Mobil teknoloji ve internet kullanımının dünya genelinde hayli yükselmesiyle şirketler dünyanın herhangi bir yerinden, istediği zaman diliminden en yetenekli insan kaynağına ulaşabiliyor. Sözleşmeli ve freelance çalışanlar evden veya kumsaldan çalışabilmeye çok değer veriyor. Özel hayat ve iş hayatı dengesine X ve Y kuşaklarına göre daha fazla önem veren Z yani milenyum kuşağı bu durumdan hayli mutlu! Starbucks’larda bilgisayarlarıyla oturan bir nesil var ve ekonomiye katkılarını ‘non fet latte’lerini içerek yapıyorlar.

Çalışanların %76’sı ‘teknoloji iş yapışımı değiştirdi’ dedi

Modern iş ortamı teknolojiyle muazzam bir dönüşüm yaşıyor. Çalışanlar eskiden geleneksel bir iş ortamında 9-5 temposunda işlerin dönebildiği bir dünyada çalışmak zorundayken, şimdi her gün daha fazla şirket çalışanına hareket kabiliyeti - mobilite - sağlıyor. Ve yapılan araştırmalar bu değişimin şirketlerin verim hanesine de yansıdığını, çalışanların nerede ve ne zaman çalışacaklarına karar verme özgürlüklerinin muazzam pozitif sonuçları olduğunu gösteriyor. Verilere göre üretkenlik tarihi zirvelerinde. Dell & İntel Evrimleşen İşgücü Araştırması’na göre çalışanların yüzde 76’sı geçtiğimiz yılda teknolojinin iş yapış şekillerini ciddi şekilde değiştirdiğini söylüyor.

Yeni nesil kariyer kararını teknolojik imkanlara göre veriyor

Bu kayma insan kaynağına cazibe olmanın yollarını da değiştiriyor: Çünkü genç çalışanların yüzde 80’i yeni bir pozisyona başlama kararlarında mevcut teknolojilerin kalitesinin etkili olacağını belirtiyor. Yani milenyum kuşağının beşte dördü sırf bu sebeple kariyer kararlarının etkilenebileceğini aktarıyor. Tabii bununla kasıt çalışana bir akıllı telefon, dizüstü bilgisayar ya da masaüstü bilgisayar sağlamak değil. İş ortamları da teknolojiyle devrimsel bir dönüşüm yaşıyor.

Milenyum kuşağı işyerinde teknoloji yoksa istifa ediyor

Yine Dell ve Intel’in birlikte gerçekleştirdiği ‘Geleceğe Dayanıklı İşgücü’ Araştırması 2016 raporu dünya genelinde teknolojinin iş ortamını nasıl değiştirdiğine ve gelecekte nelerin değişebileceğine ışık tutuyor. 7 hedef sektörde haftada 35 saatten fazla çalışan kişilerle yapılan röportajlar sonucu çok çarpıcı rakamlar ortaya çıkmış: Milenyum kuşağı çalışanlarının beşte ikisi iş ortamındaki teknolojilerin zayıf olması durumunda istifa edebileceklerini söylüyor.

Evden çalışma gelişmekte olan ülkelerde daha yaygın

İlginç bir şekilde bu alanda gelişmekte olan ülkelerdeki şirketlerin daha ileri bir noktada olduğuna değinen rapor, gelişmekte olan ülkelerdeki çalışanlarının çoğunun evde de bazı işlerini yaptıklarını belirtirken, küresel çapta çalışanlarının yarısının kişisel bir aygıtı - akıllı telefon, tablet, bilgisayar vs. - iş amacıyla kullandığını aktarıyor.

Açık ofislerde bile yan masaya mail atıyoruz

Çalışanlar bu gibi zorluklarla teknolojiyle başa çıkıyor. Araştırmaya göre işyerinde gürültüden sıklıkla dikkati dağılan çalışanlar kulaklıkla müzik dinliyor. Sınırsız iş orttamının bir başka sınırı da kişisel alan olmaması açık bir dialogu engelleyebiliyor. O yüzden araştırmalar çalışanların yüzde 51’inin fiziksel anlamda çok yakınlarında bir iş arkadaşına bişe yüzyüze konuşmak yerine mail gönderdiğini gösteriyor. Diğer aygıtların kullanımı da bu konuda yardımcı olsa da çalışanlar ofisten tamamen uzak olmanın da bu gibi zorlukların üstesinden gelmede yardımcı olabileceğini söylüyor. Bu sebeple Dell gibi teknoloji şirketleri çalışanlarının evden çalışabilmeleri için daha mobil güvenlikli teknolojiler sağlıyor, inovatif ve iş dostu çözümler yaratıyor. Bu gibi çözümler hem verimi artırarak işvereni hem çalışan memnuniyetini artırarak çalışanları mutlu ediyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.