Geleceğin perakendesi artık uzakta değil

Geçen hafta beacon teknolojisinden bahsetmiştik. Bu hafta biraz daha açılıp bu ve benzeri teknolojinin hayatımıza dokunan örneklerine yakından bakacağız.

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - SELENAY YAĞCI selenay.yagci@dunya.com

Bundan birkaç yıl öncesinde "geleceğin yaşamı" olarak değerlendirdiğimiz gelişmeler, artık hayatımızda. En önemli değişimler ise perakende sektöründe yaşanıyor. Markalar müşterileri hakkında daha fazla veri toplamak ve verileri yönetmek için harekete geçmiş durumdalar.

Akıllı telefon kullanıcısı müşterilerle ilgili bilgilere ulaşan ve bunu kampanya olarak yine müşterilerinin hizmetine sunan markalar, rekabette öne çıkıyor. Markalara yardımcı olan şey ise bluetooth sensör yani beacon teknolojisi. Beacon ile müşterinin mağazaya girdiğini algılayıp, mağazadan yaptığı alışverişleri görebilen markalar, özel teklif ve kampanyaları anında sunuyor. Bu, raf hassasiyetine kadar indirilip, her reyonda farklı bir teklifle karşımıza çıkabiliyor. Geçen hafta beacon teknolojisine giriş yapmıştık. Bu hafta bu ve benzeri teknolojinin hayatımıza dokunan örneklerine bakacağız. Birkaç yıl önce hayalini kurduğumuz 'Geleceğin Perakendesi'nin hayatımızda olduğunun farkına varacağız.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.